Majorka: Odkryj tajemnice Balearów

Malownicze wioski otoczone gajami oliwnymi i cytrusowymi, przejrzyste morze i majestatyczne góry to tylko część bogactwa, które kryje w sobie hiszpańska wyspa należąca do archipelagu Balearów. Majorka - choć niewielka - oferuje cały kalejdoskop atrakcji.

Palma de Mallorca: Serce Majorki

Zabytkowe miasto położone na północnym zachodzie wyspy, nazywane przez mieszkańców po prostu Palmą, jest stolicą Majorki i największym centrum turystycznym świata. To tutaj możemy dotknąć architektury gotyckiej, powrócić do XIII wieku, gdzie rozpoczęto budowę katedry La Seu (w miejscu zburzonego po rekonkwiście meczetu).

35 witrażowych okien i jedna z największych rozet świata, rozbłyska barwą kolorów, rozjaśniając ciemne wnętrza katedry. U jej podnóża znajdują się łaźnie arabskie oraz ogrody Ca'n Fontirroig przepełnione paprociami, kaktusami i palmami.

Katedra La Sou, to nie jedyny zabytek kultury gotyckiej - naprzeciwko kusi dawna siedziba królów, pałac gotycki Palau de l'Almudaina, który do XIII w. spełniał funkcję twierdzy arabskiej. Barokowy ratusz, Kościół Mędrców - Santa Eulalia oraz dzielnica żydowska to kolejne zabytki warte zobaczenia w stolicy Majorki.

Hiszpańska kuchnia

Średniowieczną kulturę otula kolorowa i pełna emocji teraźniejszość. To idealne miejsce dla osób spragnionych promieni słonecznych i dobrej zabawy. Możemy całymi dniami wylegiwać się na plaży, a wieczorem zajrzeć do lokalnego baru i skosztować tradycyjnej hiszpańskiej kuchni, która zaskoczy nas różnorodnością i bogactwem smaków. Mięso wieprzowe i warzywa przyprawione aromatycznym bukietem ziół to podstawa tradycyjnej kuchni.

Swoim smakiem i zapachem zachwycają Fritmallorqi, sopesmallorquines, arròsbrut oraz tumbet, którymi kuchnia hiszpańska może się pochwalić.  Fritmallorqi to połączenie ziemniaków smażonych na oliwie, cebuli, czosnku, zielonych papryczek oraz mięsa wieprzowego bądź baraniego. Zamiast mięsa można dodać którąś z majorkańskich ryb.

Ciekawostką jest, że mięso drobiowe jada się tylko w okresie świąt i specjalnych okazji. A podniebienia miłośników słodyczy pobudzi majorkańska ensaimada, czyli zwój ciasta chlebowego, posypany cukrem pudrem, który swoich entuzjastów znalazł jeszcze w XIII w., gdzie podawany był z filiżanką kawy.

Kolejką do wnętrza gór

Aby poczuć atmosferę Majorki sprzed dziesięcioleci, musimy opuścić wybrzeże i powędrować w górzysty teren miasta.  Jedną z atrakcji, którą zobaczymy, jest kolejka Ferrovial de Soller. Powstała dzięki inicjatywie kupca Jeronimo Estadesa z doliny de Soller, który postanowił ułatwić transport na południe, który wcześniej zajmował dwa dni ryzykownej podróży.  O tym spektakularnym pomyśle miał się dowiedzieć cały świat w roku 1912, lecz na przeszkodzie stanął Tytanic, nadając sygnał S.O.S.

Jadąc kolejką, jak gdyby cofamy się w czasie, podziwiając stare, maleńkie wioski majorkańskie, malownicze pola uprawne i pachnące gaje cytrusowe. Pociąg przejeżdża przez pasmo gór, skąd rozpościera się najpiękniejszy krajobraz Majorki. 

Majorka: Śladami Chopina

Lazurowe morze, feerie kwitnących barw, ciepłe i długie lato to tylko część opisu Majorki, która przyciąga i oczarowuje swoim wyglądem.  W miasteczku oddalonym o 17 km od stolicy wyspy, znajduje się mała hiszpańska miejscowość - Valldemossa, w której gościł w latach 1838-1839 wielki kompozytor, Fryderyk Chopin.

Położona jest na wzniesieniu, u podnóża gór Serra de Tramuntana.  Jednobarwne, kamienne domy, wąskie uliczki, kryjące mnóstwo tajemnic wartych odkrycia i klasztor kartuzów, gdzie trzy zimowe miesiące spędził nasz rodak, tworząc i komponując. To tu powstały partytury preludiów oraz rękopis "Zimy na Majorce".  W dwóch celach klasztornych zgromadzono pamiątki po kompozytorze, które można podziwiać. 

Oprócz muzeum, zwiedzającym udostępniono również klasztor ze starą apteką oraz biblioteką. Historia klasztoru kartuzów Real Cartuja de Jesus de Nazaret sięga XVI wieku, a dla spragnionych historycznych ciekawostek, czeka pałac króla Sancha z barwnymi ogrodami oraz muzeum historycznym.

Jak widać, Majorka to miejsce, w którym zakochają się zarówno koneserzy sztuki i pięknej przyrody, jak również - wyśmienitej kuchni i dobrej zabawy.

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy