Reklama

Reklama

Nad morzem Słowian i Wikingów

​Nadmorskie klify, szerokie plaże, urokliwy Woliński Park Narodowy, szczególny mikroklimat - to niejedyne atrakcje, które przyciągają turystów na wyspę Wolin.

Ciekawość budzą również sięgające średniowiecza dzieje Wolina. Niedawno naprzeciwko Muzeum Regionalnego ustawiono kamień runiczny poświęcony Haraldowi Sinozębemu, który wsławił się zjednoczeniem duńskich plemion, a zmarł właśnie na Wolinie w 987 roku. Być może to on założył tu osadę Jomsborg. 

Dziś została odtworzona w postaci skansenu, który wznosi się nad Cieśniną Dziwną. Po przekroczeniu bramy prowadzącej do osady warto zajrzeć do domu bursztynnika, garncarza czy rybaka. W chatach zobaczymy dawne meble i przedmioty codziennego użytku sprzed setek lat. Wszystkiego można dotykać i nawet samodzielnie wypróbować działanie różnych narzędzi, czyli na chwilę przenieść się w czasy, w jakich żyli nasi przodkowie. 

Reklama

Jednak najsłynniejszym wydarzeniem w Jomsborgu jest Festiwal Słowian i Wikingów, który w tym roku odbędzie się 4-6 sierpnia. Na wyspie można wtedy spotkać dawnych wojowników, grajków, rzemieślników. Kobiety warzą strawę według starych receptur lub handlują paciorkami, obok nich brodaci mężczyźni z mieczami szykują się do bitwy. To niezapomniane przeżycie. 

Kiedy już wrócimy do czasów współczesnych, warto zwiedzić miasto Wolin. A gdy będziemy mieli jeszcze czas, wybierzmy się nad Jezioro Turkusowe do Wisełki, a stamtąd na przykład do Międzyzdrojów.

Zobacz także:

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje