Reklama

Niecałe 100 km od polskiej granicy. Niedoceniana atrakcja Czech

Szukasz pomysłu na jednodniową lub weekendową wycieczkę, niekoniecznie w Polsce? Wiele atrakcji znajdziesz za naszą południową granicą. Mowa o Czechach, które choć kojarzą się głównie z przepiękną Pragą, kryją w sobie wiele innych, fascynujących miejsc. Jednym z nich są Diabelskie Głowy - tajemnicze rzeźby wykute w skałach.

Wiosenne, weekendowe wycieczki. Czechy to idealne miejsce

Wraz z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny wiele z nas szuka ciekawych miejsc, do których można się wybrać na jednodniowe lub weekendowe wycieczki. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem są podróże po Polsce, do zakątków położonych stosunkowo blisko naszego miejsca zamieszkania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać atrakcji nieco dalej, np. za naszą południową granicą.

Czechy cieszą się dużą popularnością jako miejsce zagranicznych wycieczek Polaków, szczególnie wśród mieszkańców południa Polski. Najczęstszym wyborem jest oczywiście Praga, jednak nasi sąsiedzi mogą pochwalić wieloma innymi miejscami, które zdecydowanie są warte odwiedzenia. Należą do nich m.in. Diabelskie Głowy.

Reklama

Diabelskie Głowy - monumentalne rzeźby niedaleko Pragi

Diabelskie Głowy to skalne rzeźby o monumentalnych rozmiarach - mają wysokość około 9 metrów. Przedstawiają diabelskie twarze, które są wyciosane w piaskowcowych wychodniach. Położone są w iglastym lesie przy wiosce Żelizy, w pobliżu miasta Mielnik. Atrakcja zlokalizowana jest w odległości zaledwie 50 kilometrów od Pragi i około 80 od polskiej granicy.

Warto więc wybrać się tam przy okazji pobytu w Karkonoszach czy Górach Izerskich. Można również z powodzeniem połączyć wizytę w stolicy Czech z odwiedzinami parku krajobrazowego Kokorinsko, gdzie położone są nie tylko Diabelskie Głowy. Znajdują się tam także malownicze wąwozy, zbiorniki wodne, zamki czy inne oryginalne formacje skalne.

Przypominają słynny pomnik z USA. Kto jest ich autorem?

Autorem rzeźb jest prawdopodobnie Vaclav Levy, czeski rzeźbiarz monumentalny, który tworzył w XIX wieku. Diabelskie Głowy powstały około 1840 roku. W pobliżu znajdziemy również inne dzieło tego artysty, czyli jaskinię Klacelka. Do atrakcji można dojść niebieskim szlakiem turystycznym, który jest wytyczony od Urzędu Gminy w Zelizach. Dostęp jest całkowicie darmowy.

Diabelskie Głowy mogą przypominać inne, bardziej znane rzeźby wykute w formacjach skalnych. Mowa oczywiście o Mount Rushmore w stanie Dakota Południowa w USA. Znajduje się tam pomnik w kształcie twarzy czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych. To jednak rzeźba z Czech powstała dużo wcześniej, bo prawie 100 lat.

Turyści zachwyceni niesamowitą atrakcją

W opiniach turystów na Google można znaleźć wiele pozytywów na temat czeskiej atrakcji. Internauci podkreślają istotny fakt, jakim jest położenie bezpłatnego parkingu niedaleko rzeźb. Podejście pod nie ma zająć kilka minut, jednak niektórzy przestrzegają, że jest dość strome i może być śliskie, szczególnie w deszczowe dni.

Internauci polecają również poszukanie innych dzieł wykutych w skałach - Diabelskie Głowy królują nad lasem i są widoczne z daleka, jednak wśród drzew można znaleźć także inne, ciekawe rzeźby. Warto więc wybrać się na dłuższy spacer w malowniczych okolicznościach przyrody. 

Zobacz również: Zachwycająca formacja skalna. Świetny pomysł na weekendową wycieczkę

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: podróże | Czechy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy