Płock - siedziba polskich władców

To jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Pełniło niegdyś rolę stolicy, bo kiedy Warszawa była jeszcze nieznaną, niewielką wioską, do mieszkających tu książąt i królów przybywały już poselstwa z odległych zakątków Europy.

Pod koniec powstania listopadowego w ratuszu odbyła się ostatnia sesja Sejmu Królestwa Polskiego
Pod koniec powstania listopadowego w ratuszu odbyła się ostatnia sesja Sejmu Królestwa Polskiego123RF/PICSEL

Nad okolicą góruje słynna Katedra Płocka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jedna z najstarszych w kraju. Stanowi część Zamku Książąt Mazowieckich leżącego na Wzgórzu Tumskim. Legenda mówi o jego pogańskich początkach.

Podobno przedtem wznosił się tu ołtarz ku czci słowiańskich bogów. Jedną ze złożonych tu ofiar miała być Zyta, której prośby podobno rozlegają się wieczorami.

W XI w. zbudowano kościół z drewna, a potem kamienną bazylikę, która była wyższa niż te w Gnieźnie i Krakowie. Jest ona miejscem spoczynku piastowskich władców: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.

Między kruchtą a nawą główną zwraca uwagę replika słynnych, ogromnych, spiżowych drzwi obitych 48 płytami i religijnymi płaskorzeźbami. Ich oryginał znajduje się w Soborze św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim w Rosji.

Ze wzgórza i 60-metrowej skarpy rozciąga się wspaniały widok na dolinę Wisły. Kiedy już minie kwarantanna, pospacerujmy alejkami obsadzonymi kasztanowcami, zejdźmy na molo i wstąpmy do kawiarni na lody.

Zatrzymajmy się na przystani albo wybierzmy na dwugodzinny rejs po Wiśle. W południe, a także o godzinie 18.00 z wieży ratusza rozlega się hejnał i pojawiają się figury książąt oraz sceny ukazujące pasowanie Bolesława Krzywoustego na rycerza.

Ze Wzgórza Tumskiego rozciąga się widok na bulwary nad Wisłą
Ze Wzgórza Tumskiego rozciąga się widok na bulwary nad Wisłą123RF/PICSEL

Na Starówce mieści się również kolegiata św. Bartłomieja, najstarszy kościół parafialny, w którym święta siostra Faustyna Kowalska miała pierwsze objawienia Jezusa Chrystusa.

Natomiast w płockich podziemiach ponoć na złotej grzędzie siedzi kogut i pilnuje dawnych skarbów. Zamieniono w niego pewnego króla za karę za złe czyny.

Każdy może wziąć tyle kosztowności, ile zdoła, ale nie wolno mu się obejrzeć. Nie będzie to proste, bo śmiałka zaatakują złe duchy.

W lochach pojawia się również postać Strażnika. Budował on tajne przejścia, przydatne podczas oblężenia. Miały one umożliwić ukrycie się i ucieczkę przed napastnikami. Ale zamiast służyć obronie, ułatwiły zdobycie miasta przez Litwinów.

Płock słynie też z cennych zbiorów sztuki secesyjnej. W Muzeum Mazowieckim na kilku piętrach kamienicy wystawiono bogatą kolekcję obrazów, mebli, szkła, ceramiki i biżuterii w stylu art déco.

Ciekawe jest tutejsze zoo położone na wysokiej skarpie wiślanej. Oprócz wybiegów ze zwierzętami lądowymi, mieszczą się tu największe w Polsce akwaria z egzotycznymi rybami.

Zbudowano je po obu stronach korytarzy przypominających wyschnięte koryto rzeki. Mieszkańców wód i oceanów można również obserwować w otwartym basenie typu "touch-pool".

Zobacz także:

"Regeneracja w podróży"Styl.pl/materiały prasowe
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas