Po zdrowie do Kotliny Kłodzkiej

5 uzdrowisk, 26 sanatoriów, kilka szpitali rehabilitacyjnych… Nie bez powodu prawie każde miasteczko w Kotlinie ma „zdrój” w nazwie. A zatem jedziemy do wód!

Sanatorium Polonia w Kudowie Zdroju
Sanatorium Polonia w Kudowie Zdroju123/RF PICSEL

Na stosunkowo małej powierzchni aż tyle uzdrowisk? Tak, i ma to swoje plusy, bo odwiedzając jedną miejscowość, możesz po równać jej uroki z innymi. Tu wszędzie łatwo dotrzesz do różnych ciekawych miejsc: pieszo, rowerem, czy podjeżdżając kilkanaście kilometrów autobusem.

A jeśli chcesz zabrać ze sobą dzieci lub wnuki, nie musisz się martwić, że będą się nudzić. O, nie. Park Dinozaurów w Karłowie i Kletnie, Jaskinia Niedźwiedzia z rekonstrukcją zwierząt zamieszkujących te tereny, Aquapark i Muzeum Zabawek w Kudowie, Ogród Bajek w Międzygórzu, ZOO Safari w mieście Dvůr Králové nad Labem w Czechach… Atrakcji na pewno nie zabraknie.

Witajcie w Polanicy-Zdroju!

Czyste powietrze, lecznicze wody mineralne i złoża borowiny sprawiają, że swoje zdrowie podreperują tutaj osoby z chorobami układu krążenia, schorzeniami reumatycznymi i z problemami górnych dróg oddechowych.

W parku zdrojowym znajdują się: Zakład Przyrodoleczniczy, Pijalnia Wód, Teatr Zdrojowy i Sala Koncertowa. Jak widać, można tu podleczyć nie tylko ciało, ale i ducha.

Poza tym, warte zwiedzenia jest Etnograficzne Muzeum Misyjne, w którym można obejrzeć ekspozycję egzo tycznych wyrobów przywiezionych przez zakonników z Peru, Polinezji, Kongo i Zairu. Dzieci zaś ucieszy zjazd Letnim Torem Saneczkowym „Góralka”.

Lądek-Zdrój

Jest jednym z najstarszych uzdrowisk sudeckich. Aż trudno sobie wyobrazić, że w tutejszej wannie moczył swe kości car Mikołaj I – na dowód tego wydarzenia został umieszczony stosowny napis. Bywali tu też Gierek i Gomułka, a Jerzy Waldorff przyjeżdżał ze swoim jamnikiem Puzonem.

Występujące tu wody termalne, siarczkowe, fluorkowe, radoczynne pomagają w leczeniu chorób reumatologicznych, skórnych, układu krążenia, oddechowych i nerwic. Dzięki wodom radonowym jest to jedyne miejsce w Europie zajmujące się leczeniem niepłodności męskiej metodą uzdrowiskową.

Ale nie samymi zabiegami człowiek żyje. Po zwiedzeniu okolicznych atrakcji można zrobić sobie wycieczkę do Czech. Skoro już jesteśmy przy samej granicy, prawda, że szkoda tego nie wykorzystać?

Duszniki-Zdrój

Leczenie chorób układu oddechowego obok osteoporozy, chorób trawiennych i kobiecych, są główną specjalizacją Dusznik. W uzdrowisku działają: zakład przyrodoleczniczy, sanatoria, przychodnia uzdrowiskowa i pijalnia wód mineralnych z halą spacerową.

Ale będąc tu, warto też odwiedzić Muzeum Papiernictwa. To unikatowy w skali światowej zabytek budownictwa przemysłowego z początku XVII w.

Kudowa -Zdrój

U podnóża Gór Stołowych leży jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie. Leczone są tu przede wszystkim schorzenia serca i naczyń krwionośnych, nadczynność tarczycy czy choroby przewodu pokarmowego. Bywalcem tego uzdrowiska był sam sir Winston Churchill. Obiekty sanatoryjne rozrzucone są po całej miejscowości, a ich skupisko znajduje się w Parku Zdrojowym u podnóża Góry Parkowej. W okolicy czekają też inne atrakcje: Kaplica Czaszek, aquapark oraz Góry Stołowe.

Długopole-Zdrój

To niewielkie uzdrowisko, oprócz tutejszych wód, oferuje coś jeszcze spokój i ciszę. Jeśli więc chcesz podleczyć choroby wątroby, serca, nadciśnienie, miażdżycę oraz nerwicę i na dodatek skorzystać z unikatowych w Europie naturalnych, suchych kąpieli kwasowęglowych, uciekając jednocześnie od miejskiego zgiełku – to miejsce będzie wymarzone.

Jest to również doskonała okolica dla astmatyków, ponieważ łagodny klimat tej okolicy łagodzi ich dolegliwości. A po zabiegach, przy sprzyjającej pogodzie, zawsze możesz ruszyć na pieszą wycieczkę. Długopole jest znakomitą bazą wypadową do wielu ciekawych miejscowości i atrakcji turystycznych położonych w Kotlinie Kłodzkiej. Stąd prowadzi łatwe podejście na widokową Przełęcz pod Porębą oraz na Przełęcz Spaloną.

Informator

Kotlina Kłodzka jest regionem położonym w południowo-zachodniej Polsce. Do Kłodzka, Polanicy, Dusznik i Kudowy bez problemów dostaniesz się pociągiem z większości miejsc w Polsce. Aby dotrzeć pociągiem do Długopola-Zdrój, musisz najpierw dojechać do Wrocławia, a stąd dalej koleją regionalną.

Jak wyjechać z NFZ do sanatorium:

• Musimy mieć skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wystawia je, biorąc pod uwagę nasz aktualny stan zdrowia, wskazania i przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na nasze samopoczucie.

• Skierowanie może wystawić lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ albo pracuje w placówce, która podpisała taką umowę.

• Aby wyjechać, trzeba mieć ważne badania: + OB, + morfologia, + badanie moczu, + rentgen klatki piersiowej, + EKG.

UWAGA! Pobyt w szpitalach uzdrowiskowych jest bezpłatny, ale leczenie sanatoryjne już nie. Niestety, czas oczekiwania na wyjazd do uzdrowiska trwa nawet dwa lata.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas