Podkarpackie trójmiasto
Jasło, Krosno, Sanok – te miasta możesz zwiedzić przy okazji wyprawy w Bieszczady. Albo wybrać się tam, by poznać kolejny kawałek Polski lub zobaczyć prace Beksińskiego.
Choć Sanok spośród tej trójki jest miastem najbardziej wysuniętym na południe Polski, właśnie od niego zaczynamy podróż. I niech nikt się nie obraża, bo mamy do tego dobry powód.
Jeszcze we wrześniu na ekrany kin wejdzie film "Ostatnia rodzina". Mniej wtajemniczonym podpowiadamy, że to historia słynnej rodziny Beksińskich. Zdzisław jest jednym z najbardziej charakterystycznych i kontrowersyjnych polskich malarzy XX wieku, słynący z mrocznych wizji. Jego syn Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym.
Niestety, obaj zmarli w tragicznych okolicznościach. Ale to właśnie Sanok był miejscem urodzenia artysty jego pochówku. Tutaj znajduje się największa kolekcja jego prac. Choć nie każdemu przypadną one do gustu, w Muzeum Historycznym Sanoka mieszczącym się w odbudowanej części zamku, można także zobaczyć pracownię twórcy przeniesioną z warszawskiego mieszkania.
A skoro tyle tu o sztuce, nie można pominąć innej wystawy w muzeum - największej kolekcji ikon w Europie.
Atrakcje Sanoka
Historia miasta wiąże się z jeszcze jedną, równie barwną postacią, obok której możesz sobie przysiąść na ławce. Oczywiście chodzi o Dobrego Wojaka Szwejka, którego pobyt w Sanoku został opisany w znanej książce Jaroslava Haška.
Według innych z kolei, warto przejechać pół Polski, by odwiedzić skansen w Sanoku. Czas tu mija szybko, dzieci się nie nudzą, a wszyscy poznają architekturę z regionu Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Pogórza. Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego stanowi oddzielną dzielnicę Sanoka i przyciąga turystów przez cały rok. A jeśli czasu i chęci starczy, można ruszyć dalej, poza miasto i zwiedzić okoliczne zamki: Sobień (raczej jego ruiny) oraz Lesk.
Krosno
Jest największym w Polsce "szklanym zagłębiem". W mieście i okolicy znajduje się ponad 20 firm zajmujących się produkcją i zdobieniem wyrobów ze szkła. Trudno się oprzeć, żeby czegoś nie kupić. W końcu wyroby cieszą się dużą popularnością nie tylko w kraju, ale i na świecie. Okolice Krosna to także kolebka światowego przemysłu naftowego. Miasto słynie również z największej w Europie kolekcji lamp naftowych. Nazywane jest także małym Krakowem, bo krośnieński rynek z renesansowymi sukiennicami przypomina krakowską Starówkę. Krosno to przy okazji doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicznych terenów Beskidu Niskiego. W pobliżu miasta położone są dwa uzdrowiska: Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój. Warto też zobaczyć ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Na kanwie historii rozgrywających się w tym zamku, Aleksander hr. Fredro napisał "Zemstę". Nudzić się nie będziesz.
Jasło
Sanok ma Beksińskiego, a Jasło będzie miało 12-metrowy pomnik Chrystusa Króla Wszechświata. Ty jednak możesz ubiec fakty i odwiedzić to miasto wcześniej, zwłaszcza że tu swoje miejsce zaznaczył prekursor przemysłu naftowego i wynalazca lampy naftowej - Ignacy Łukasiewicz. To za jego sprawą w Bóbrce koło Krosna powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy (1854 r.) będąca obecnie Skansenem Górnictwa Naftowego i atrakcją turystyczną regionu. Ale dość o przemysłowej działalności. Miasto ma jeszcze inne atrakcje do zaoferowania. Należy do nich m.in. Park Miejski, w którym niegdyś urządzano festyny i zabawy, a obecnie również tętni życiem. Koniecznie trzeba zobaczyć Zespół Pałacowo-Parkowy Sroczyńskich. Na terenie tej posiadłości Łukasiewicz założył pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej. I na koniec niespodzianka dla dzieci - w parku linowym niedaleko centrum - mogą szaleć za darmo.