Polacy uwielbiają spędzać tu wakacje. Nie wszystkich wpuszczą
Coraz więcej europejskich krajów luzuje obostrzenia, wprowadzone uprzednio w związku z pandemią koronawirusa. Na taki krok zdecydowały się między innymi Włochy. Słoneczną Italię od 1 czerwca bez przeszkód będą mogli odwiedzić wszyscy chętni, bez przedstawiania dowodu przyjęcia szczepionki czy wykonania testu na koronawirusa. Inny, mocno popularny wśród Polaków kierunek wakacyjny – Malta – nie zdecydował się na takie kroki. Lista obostrzeń może zaskoczyć.
Malta cieszy się dużą popularnością wśród Polaków niemal przez cały rok. Już zimą wybierało się tam sporo z naszych rodaków. Nietrudno więc stwierdzić, że kolejna rzesza wybierze się tam na letni wypoczynek. Jeśli jednak planujecie wyjazd na Maltę, musicie spełnić kilka ważnych warunków.
Zobacz również: Co zamiast Chorwacji? Trzy alternatywne kierunki na wakacje
Zasady wjazdu na Maltę: czy test wciąż jest obowiązkowy?
Wiele krajów zdecydowało w ostatnim czasie o rezygnacji z obostrzeń koronawirusowych, obowiązku szczepień czy testowania. Bez okazania dowodu przyjęcia szczepionki lub przetestowania się można już wjechać do Francji, a od 1 czerwca również do Włoch. Inaczej, jeśli chodzi o Maltę.
Turyści, którzy na letni wypoczynek wybiorą właśnie ten kierunek, muszą koniecznie pamiętać o zabraniu ze sobą paszportu covidowego. Na Maltę wciąż mogą wjechać wyłącznie osoby zaszczepione przeciw Covid-19 lub posiadające negatywny wynik testu na COVID-19.
Co ważne, paszport covidowy na Malcie jest ważny od 14. do 270. dnia od zakończenia pełnego cyklu szczepienia, czyli od przyjęcia jednej dawki szczepionki Johnson&Johnson lub dwóch pozostałych firm. Certyfikat osób poniżej 18. roku życia jest ważny bezterminowo.
Zobacz również: Najgorszy termin na wakacje w 2022 roku. Nie planuj wtedy urlopu
Test przed wylotem na Maltę. Nie starszy niż 24 godziny
Osoby, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 zobowiązane są do przedstawienia negatywnego wyniku testu. Wynik testu PCR nie może być starszy niż 72 godziny, zaś antygenowego niż 24 godziny. Nie ma obowiązku wykonania kolejnego testu po przylocie.
Co więcej, turyści nie muszą już rejestrować się w maltańskim systemie.
Zobacz również: Wakacje 2022: Trzy nieoczywiste miejsca na urlop w Polsce
Obostrzenia na Malcie. Maseczki wciąż obowiązkowe?
Dodatkowo na Malcie wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczki lub przyłbicy. Ma to jednak zastosowanie wyłącznie w kilku przypadkach:
- podczas lotu samolotem,
- w szpitalu,
- w klinikach medycznych,
- w domach opieki dla osób starszych i osób niepełnosprawnych.
Oprócz tego na Malcie nie ma już żadnych innych ograniczeń. Centra handlowe, restauracje i hotele są otwarte. Bez trudu zwiedzimy również muzea i miejsca kultury.
***