Polskie parki narodowe. Cudze chwalicie swego nie znacie
Miejsc, gdzie można obcować z dziką przyrodą, jest na świecie coraz mniej. A w Polsce... aż dwadzieścia trzy! Odkryj urodę najciekawszych parków narodowych.
Białowieski Park Narodowy
Jest najstarszym chronionym terenem w Polsce. Dzika Puszcza Białowieska to ostatni taki las w Europie – żaden inny nie ma tak pierwotnego charakteru. I to już wystarczający powód, by go poznać!
Jeśli potrzebujesz spokoju, chcesz się wyciszyć – to miejsce stworzone dla ciebie. Najlepiej zwiedzać je na rowerach albo zabrać kije i spacerować – wyznaczono tu aż 130 km tras.
Odetchnij pełną piersią
Rosnące tu drzewa to prawdziwe giganty. Najwyższe świerki mają 52 metry wysokości – dorównują szesnastopiętrowym wieżowcom! To dlatego powietrze jest tu tak czyste.
Żyją tu: wilki, bobry, rysie, wiele gatunków ptaków i żubry, symbol puszczy. Największe stado na świecie zobaczysz w rezerwacie pokazowym.
Trochę cywilizacji nie zaszkodzi
W sąsiedztwie dziewiczych obszarów (te objęte ścisłą ochroną można zwiedzać tylko w grupach, z przewodnikiem), człowiek zostawił swój ślad. Gdy będziesz mieć ochotę na odrobinę cywilizacji, odwiedź Białowieżę.
Zachwyca tu Dworek Gubernatora, najstarszy obiekt w BPN, park pałacowy, Skansen Architektury Drewnianej. Na okolicznych terenach można też zwiedzać liczne cerkwie. Godna polecenia jest pobliska trasa o romantycznej nazwie Kraina Otwartych Okiennic.
Pustynia
Słowiński Park Narodowy dobrze znają ci, którzy spędzają urlop na środkowym wybrzeżu Bałtyku, w Łebie czy w Rowach. No właśnie – czy na pewno dobrze znają? I co takiego unikalnego jest w tych terenach, że zostały objęte ścisłą ochroną?
(Nie) tylko piach
Słowiński krajobraz nie ma sobie równych. Ogromne jezioro Łebsko otoczone malowniczymi mokradłami, na których żyją rodziny żurawi i mew to serce parku. Ale jego największą atrakcją są ruchome wydmy – ciągnące się przez kilka kilometrów piaszczyste góry, które wiatr co roku, ziarenko po ziarenku, przenosi o 8 metrów.
Nie tylko wydmy się przemieszczają. Wiosną tego roku na jednej z plaż na terenie parku morze odkryło coś niezwykłego: pozostałości dębowej puszczy sprzed ponad 3 tysięcy lat!
Cała masa do zwiedzania
Poszukiwacze atrakcji nie będą się nudzić. Zaplanuj wizytę w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie oprócz stałej ekspozycji w letnich miesiącach odbywają się Dni Muzyki i Chleba oraz pokazy rzemiosła.
Dzieci mogą spróbować swoich sił w ubijaniu masła i innych gospodarskich czynnościach. Chętnie też wdrapią się na pobliską Latarnię Czołpino.
W podziemnych labiryntach
Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszy ze wszystkich. Położony niedaleko Krakowa, zachwycał bajkowością krajobrazu już dziewiętnastowiecznych turystów. To jeden z najciekawszych geologicznie terenów w Polsce i idealne miejsce do pieszych rodzinnych wycieczek. Trasy nie są tam męczące jak te wysokogórskie, a widoki... obłędne!
W skalistej krainie nietoperzy
Fantazyjne formy skalne (Maczuga Herkulesa, Ostańce, Brama Krakowska) i tajemnicze jaskinie (Ciemna, Grota Łokietka) to wizytówka Ojcowskiego PN. Podziemne korytarze i groty to prawdziwe królestwo nietoperzy – spośród 21 żyjących w Polsce gatunków tego ssaka można spotkać aż 17. Tereny parku przecina płynąca wartkim nurtem rzeka Prądnik. Niezwykle fotogeniczne są też wkomponowane w ten oryginalny krajobraz zamki w Ojcowie i na Pieskowej Skale.
Ptasi raj
Park Narodowy Ujście Warty nazywany też Rzeczpospolitą ptasią powstał dopiero w 2001 roku, jako ostatni z 23 parków narodowych. Wiele osób o nim nawet nie słyszało! To właśnie jego skrzydlaci mieszkańcy (obserwatorzy potwierdzili obecność aż 279 gatunków ptaków!) przyczynili się do otoczenia tych terenów ścisłą ochroną.
Piąty cud Polski
Krajobraz Ujścia Warty to mozaika łąk, pastwisk i trzcinowisk. Jest więc terenem niezamieszkanym.
Masz możliwość niczym niezakłóconego obcowania z przyrodą. To prawdziwy raj dla fotografów! Ale sporo się dzieje w otulinie parku. Latem odbywają się wycieczki plenerowe z przewodnikiem, zachwycają też okoliczne zabytki, np. ruiny twierdzy Kostrzyn nazywane kostrzyńskimi Pompejami i kompleks pałacowy w Dąbroszynie. Nic dziwnego, że to tajemnicze skrzydlate królestwo zostało wybrane przez czytelników National Geographic jednym z siedmiu cudów Polski.
Nad Biebrzą
Biebrzański Park Narodowy wyróżnia się rozmiarem – to największy w Polsce kompleks objęty ścisłą ochroną. Biebrzańskie bagna są domem dla wielu rzadkich ptaków, bobrów i innych chronionych gatunków zwierząt. I wspaniałym miejscem dla wielbicieli ekoturystyki. Jeśli naprawdę chcesz schować się przed światem, uciec od betonu i od tłumów, Biebrza będzie dla ciebie prawdziwym odkryciem. Tutejsze powietrze, bezgraniczna przestrzeń, dzika przyroda działają oczyszczająco.
Sto procent natury w naturze
Taki wypoczynek po prostu trzeba lubić. Nie licz na wygody. Niewiele jest też do zwiedzania. Poza Twierdzą Osowiec na terenie gminy Goniądz w Biebrzańskim PN nie znajdziesz murowanych atrakcji.
Zasięg komórki, Wi-Fi? Zapomnij! I o to właśnie chodzi! Człowiek jest podporządkowany naturze, a to uczy pokory i dystansu. Bagienne szlaki nie należą do najwygodniejszych dla piechurów. Za to teren parku świetnie poznasz z perspektywy samej Biebrzy – leniwie płynąc kajakiem lub... tratwą. Tak, to nie pomyłka, opatentowano tutaj spływy specjalnymi tratwami, na których można spać i biwakować, a więc wodne wyprawy mogą trwać nawet kilka dni. Rewelacja!