Polskie perełki z Listy UNESCO

Najpopularniejszy kierunek na wakacje 2020? Polska. Kiedy epidemia postawiła pod znakiem zapytania wyjazdy do zagranicznych kurortów, do łask wracają rodzime atrakcje. Z pomocą w ich wyborze przychodzą rozmaite rankingi i zestawienia. Jednym z najbardziej prestiżowych spisów wyjątkowych miejsc jest Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Marek MaruszakAgencja FORUM

Polskie perełki z Listy UNESCO

Mimo, że to wszystko brzmi dość zawile, wizyta w Tarnowskich Górach może być nie lada atrakcją. Pod ziemią, na głębokości 40 m powstał szlak turystyczny o długości 1740 m, którego fragment trzeba pokonać łodzią. W czasie wycieczki turyści mogą oglądać pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. W nadszybiu zorganizowano wystawę multimedialną, a w sąsiedztwie kopalni Skansen Maszyn Parowych.
Hala Stulecia we Wrocławiu

Jeden z najciekawszych dolnośląskich budynków, ulubienica historyków architektury, fotografów i ekip filmowych. Jej budowę rozpoczęto w 1911 roku i zakończono w ciągu zaledwie 14 miesięcy. Hala, zaprojektowana przez miejskiego architekta Maxa Berga, od początku budziła spore zainteresowanie nie tylko mieszkańców Wrocławia, ale również architektów i inżynierów z całej Europy. Wszyscy z zainteresowaniem patrzyli na stosowaną przy budowie, innowacyjną jak na owe czasy, żelbetową technologię oraz na imponujące rozmiary bryły. Hala ma 42 metry wysokości, 14 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a wieńcząca ją kopuła o rozpiętości 67 metrów, była w owym czasie największą kopułą na świcie, przyćmiewającą nawet rzymski Panteon.
Halę otwarto 20 maja 1913 roku, a pierwszą zorganizowaną w niej ekspozycją, była Wystawa Stulecia, prezentująca dorobek kulturalny ziem śląskich. Po zakończeniu budowy teren wokół hali kilkakrotnie przekształcano, uzupełniając go o kolejne obiekty. II wojnę światową gmach przetrwał bez większych uszczerbków, a w PRL był często wykorzystywany do organizacji imprez sportowych i kulturalnych (m.in. Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku). Dziś, wyremontowany kilka lat temu obiekt, również cieszy się sporą popularnością, tak wśród wrocławian, jak i odwiedzających miasto turystów. Nic dziwnego, wizyta w tym monumentalnym, modernistycznym wnętrzu, naprawdę robi wrażenie.
Kopalnia Rud Ołowiu, Srebra i Cynku w Tarnowskich Górach

Zlokalizowana w Tarnowskich Górach kopalnia to miejsce zupełnie inne niż -  również wpisane na listę -  kopalnie w Wieliczce i Bochni. Atrakcją są tutaj nie eleganckie, solne rzeźby, ale zastosowane w kopalni rozwiązania inżynieryjne. W kopalni skonstruowano system odwadniający, wykorzystujący siłę grawitacji. Dzięki niemu, zabezpieczono wyrobiska przed zalaniem, a wypompowywaną z kopalni wodę, dostarczano do gospodarstw w regionie. Był to największy tego rodzaju system na świecie.
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas