Reklama

Ranking najpiękniejszych jezior w Polsce zaskakuje! Mazury nie są pierwsze!

W mediach pojawił się ranking najpiękniejszych jezior w Polsce. W naszym kraju wyjątkowych miejsc nie brakuje, ale okazuje się, że mianem najpiękniejszych okrzyknięto nie te najbardziej popularne, a te, gdzie może niekoniecznie zmierzają wakacyjne tłumy.

Ranking najpiękniejszy jezior w Polsce zaskakuje zwycięzcą! To nie Mazury

Sezon wakacyjny w pełni, niektórzy wciąż planują urlop i zastanawiają się gdzie spędzić wolne chwile, jeżeli zdecydowaliśmy się zostać w Polsce. 

 Nasz kraj oferuje wiele urokliwych zakątków. Sporo osób wybiera wyjazd nad morze lub w góry, ale nie należy zapominać o licznych jeziorach, jakie znajdują się w naszym kraju. 

Jak czytamy w "Raporcie o Jeziorach" autorstwa Hanny Soszki, Doroty Cydzik i Joanny Czajki - "Polska należy do krajów zasobnych w jeziora. Jezior o powierzchni powyżej 1 ha jest w kraju około 9000".

Trzeba przyznać, że ta liczba jest imponująca, a usytuowanie akwenów potrafi zachwycać. W efekcie powstał ranking najpiękniejszych jezior w Polsce stworzony przez Magazyn Travelist, które urzekają i dosłownie zapraszają swoim pięknem, by spędzić nad nimi wakacje. 

Reklama

Można było się spodziewać, że niekwestionowanym zwycięzcą będzie jedno z mazurskich jezior, wszak Warmia i Mazury to miejsca w Polsce słynące z najpiękniejszych akwenów wodnych. Jednak... nic bardziej mylnego! Tegorocznym zwycięzcą rankingu okazało się Jezioro Solińskie. Leży ono w województwie podkarpackim, a swoją nazwę wzięło od miejscowości Solina. 

Zobacz także: Polskie plaże wśród najpiękniejszych plaż Europy. To tutaj warto pojechać!

Co ciekawe, swoją obecną popularność zawdzięcza zaporze wodnej, która powstała w 1968 roku. Jezioro Solińskie liczy 22 km² i jest jednocześnie jeziorem o największej pojemności w całej Polsce.

Bajeczna linia brzegowa potrafi zachwycić niejednego fana jezior - jest bardzo urozmaicona licznymi zatokami, ujściami i strumieniami. Jeżeli zaś chodzi o faunę i florę Jeziora Solińskiego, to żyje w nim wiele gatunków ryb, w tym sandacze i okonie, które są specjalnością pobliskich restauracji i smażalni. 

Mając dostęp do tak pięknego jeziora, w pobliżu zbiornika rozwinęły się ośrodki turystyczne. Jedną z najpopularniejszych jest miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk.

Drugie miejsce rankingu to zachwycające Mazury. Które z tamtejszych jezior wygrało?

Co z resztą jezior? Okazuje się, że drugie miejsce w rankingu należy już do Mazur, a dokładniej mówiąc do Jeziora Śniardwy. Położne jest w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Pisy. 

Dzika natura, ilość lasów i innych jezior dookoła, czyni to miejsce wyjątkowym. Śniardwy to największe jezioro w Polsce i robi ono niezwykłe wrażenie, zwłaszcza, gdy spoglądamy na nie z brzegu lub z perspektywy łodzi w centralnym jego punkcie. 

Na trzecim miejscu uplasował się Jeziorak, położony na Pojezierzu Iławskim. To jezioro rynnowe, najdłuższe w Polsce! Ciekawostką tego miejsca jest to, że to właśnie tu rozgrywała się akcja książki "Nowe przygody Pana Samochodzika". Wyprawa nad nie jest świetną okazją dla starszych do powrotu do czasów młodości, a dla młodszych turystów to okazja do zapoznania się z tym dziełem.

Reszta miejsc rankingu najpiękniejszy jezior Polski nie jest gorsza od zwycięzców. Tam odpoczniesz na urlopie

Poza podium znalazło się sztuczne jezioro - Zalew Zegrzyński, położony niedaleko Warszawy. To właśnie przez bliskość stolicy zalew stał się niezwykle popularny i często wybierany przez turystów, jako miejsce do odpoczynku od zgiełku miasta. 

Na dalszych miejscach w rankingu najpiękniejszych jezior w Polsce uplasowały się kolejno: 

5. Jezioro Białe

6. Jezioro Drawsko 

7. Jezioro Międzybrodzkie 

8. Jezioro Nyskie i Turawskie 

9. Jezioro Maltańskie 

10. Jezioro Wdzydze 

11. Jezioro Czos 

12. Jezioro Czyste

Czy dalsze miejsca w rankingu czynią te jeziora gorszymi? Absolutnie nie! Każde z nich zachwyca położeniem, okoliczną naturą, rozmaitymi atrakcjami, możliwością uprawiania sportów wodnych i... czystością. 

Planując wakacje w tym roku, warto skusić się wobec tego na odwiedzenie chociaż jednego z wyżej wymienionych jezior i poczuć tamtejszy klimat. 

Zobacz też: Wakacje 2022 za mniej niż 2 tys. zł. To plan większości Polaków

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy