Reklama

Reklama

Rowerem przez Dolinę Rospudy

Choć szum wokół niej związany z budową obwodnicy już minął, malownicze tereny doliny nadal przyciągają turystów spragnionych dzikiej przyrody.

Zielone Płuca Polski są częścią Puszczy Augustowskiej. To dzięki obwodnicy niektórzy dopiero wtedy dowiedzieli się, ile uroku kryje w sobie jedno z najładniejszych miejsc północnej Suwalszczyzny. I wtedy zaledwie 80-kilometrowa rzeczka przepływająca przez dziewięć jezior stała się znaczącym punktem na mapie turystów.

Popularne stały się wyprawy kajakowe Rospudą, ruszyły wycieczki rowerowe w te okolice.

Co ona w sobie ma?

To jeden z najcenniejszych obszarów torfowiskowych, który jest objęty ochroną ze względu na występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Jeśli chcesz zobaczyć te okolice z bliska, rusz na rowerze Szlakiem Doliny Rospudy.

Reklama

Drogi nie są zbyt forsowne, a zatem mogą je pokonać też rodziny z dziećmi. Ściągawkę gotowych tras znajdziesz np. na stronach: wrower.pl (w zakładce turystyka i dalej: trasy rowerowe) lub na stronie szlaki-rowerowe.pl (w zakładce województwo podlaskie).

Długość trasy to nieco ponad 49 kilometrów. Jeśli nie masz swojego sprzętu, w Augustowie działają wypożyczalnie oferujące rowery do wynajęcia od 8 zł/h lub 25 zł/dzień. A zatem najlepiej swoją przygodę rozpocząć właśnie w tej miejscowości. I jeszcze jedna rada – zaplanuj wycieczkę adekwatnie do możliwości – swoich i najbliższych. To ma być wypoczynek, a nie wyścig.

Niezbędnik rowerzysty

Jeśli chcesz się obyć bez niespodzianek na wycieczce, przed wyjazdem oddaj rower do serwisu na przegląd. Ale i tak musisz mieć ze sobą niezbędne minimum:

Kask – nie jest obowiązkowy, jednak jeśli się przewrócisz, głowa będzie chroniona. To ważne zwłaszcza w przypadku dzieci.

Rękawiczki – kilka godzin trzymania dłoni na kierownicy może zaboleć.

Okulary rowerowe – chronią oczy przed ryzykiem urazu mechanicznego oraz szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Kurtka przeciwdeszczowa – bo pogoda szybko się zmienia.

Oświetlenie i elementy od- blaskowe – to Two je bezpieczeństwo. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz wracać.

Zestaw kluczy ampulowych – pozwala na wykonanie większości napraw.

Zestaw do łatania dętek i zapasowa dętka – czyli po moc w najczęstszych awariach.

Pompka, zapięcie rowerowe, sakwa rowerowa lub plecak, mapa i bidon. I możesz ruszać!

Dojazd: Najlepiej dojechać najpierw do Augustowa. Z większych miast dotrzesz tam pociągiem lub autobusem. A dalej na rowerze.

Rezerwuj najlepszy nocleg i poznaj krajobraz Doliny Rospudy


Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy