Siedem pomysłów na długi weekend w Polsce bez tłumów

Długie weekendy zwykle kojarzą się z zatłoczonymi popularnymi miejscowościami, pełnych głośnych turystów i wysokich cen. Tymczasem spokojnie można pominąć kolejną wizytę w Zakopanem czy Trójmieście i spędzić urlop tam, gdzie tłumy nie docierają. Tym bardziej, że pięknych w Polsce nie brakuje!

W Polsce nie brakuje atrakcyjnych miejsc na długi weekend
W Polsce nie brakuje atrakcyjnych miejsc na długi weekend123RF/PICSEL

Oto kilka podpowiedzi, gdzie warto pojechać:

Siedem pomysłów na długi weekend: Beskid Wyspowy

Pasmo Beskidu Wyspowego to wyjątkowy i wciąż mało znany region, rozciągający się w środkowej części naszych Karpat, pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Jego charakterystyczną cechą są niezbyt wysokie, rozrzucone góry, które wyglądają jak wyspy oddzielone od siebie dolinami i przełęczami. Szczególnie widać to o poranku, kiedy okolicę zalewa morze mgieł.

Warto wejść na najwyższy szczyt - Mogielnicę, by podziwiać widoki z drewnianej wieży widokowej lub niewiele niższy Ćwilin z rozległą halą. Rodziny z dziećmi z pewnością docenią też spacer na Łysą Górę, a bardziej zaawansowani wspinacze mogą podjąć wyzwanie zdobycia Korony Beskidu Wyspowego.

„Ewa gotuje”: Ciasto kruche z orzechami laskowymiPolsat

Siedem pomysłów na długi weekend: Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie potrafią zachwycić
Góry Świętokrzyskie potrafią zachwycić123RF/PICSEL

Wciąż niedoceniane, choć równie bogate w walory turystyczne i estetyczne, co Bieszczady czy Karkonosze. Góry Świętokrzyskie to najstarszy łańcuch w Polsce i jeden z najstarszych na świecie. Wyróżniają się stromymi stokami, głębokimi dolinami oraz gołoborzami i stanowią niemałe wyzwanie nawet dla doświadczonych wspinaczy, mimo niezbyt imponujących wysokości.

Jedną z największych atrakcji tego regionu jest Jaskinia Raj, która odznacza się przede wszystkim bogactwem naturalnym. Różnorodność form naciekowych - stalaktytów czy stalagmitów naprawdę robi wrażenie! Przez ostatnie lata zaobserwowano tu także bytowanie przynajmniej 10 gatunków nietoperzy.

Będąc w tej okolicy warto również odwiedzić Świętokrzyski Park Narodowy i malownicze ruiny zamku w Bodzentynie.

Siedem pomysłów na długi weekend: Góry Opawskie

Ten mało znany zakątek to najdalej na wschód wysunięte pasmo polskich Sudetów, które urzeka ciszą i spokojem. Góry Opawskie są niewielkie i niewysokie, ale wciąż atrakcyjne krajobrazowo i przyrodniczo, jak na "Perłę Ziemi Opolskiej" przystało.

Widoki warto podziwiać z zabytkowej, 18-metrowej wieży widokowej, znajdującej się na szczycie Biskupiej Kopy. Można z niej zobaczyć bardzo rozległą panoramę Sudetów, Opolszczyzny i Śląska, a przy bardzo dobrych warunkach pogodowych także Wrocław, Karkonosze ze Śnieżką, a nawet Tatry Zachodnie!

Dodatkową atrakcją z pewnością będzie wizyta w zabytkowych miastach - Głuchołazach i Prudniku lub bajkowym zamku w Mosznej.

Siedem pomysłów na długi weekend: Pojezierze Drawskie

Wycieczka na Pojezierze Drawskie to pomysł na przedłużenie lata
Wycieczka na Pojezierze Drawskie to pomysł na przedłużenie lata123RF/PICSEL

Doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy lubią wypoczywać nad jeziorami, ale z niepokojem myślą o tłumie turystów na Mazurach. Ten malowniczy region leżący w województwie zachodniopomorskim skrywa ponad 250 otoczonych lasami jezior i jest prawdziwą oazą spokoju!

Na uwagę odwiedzających zasługuje przede wszystkim Drawski Park Krajobrazowy, na którego obszarze znajdują się m.in. ruiny zamku Drahim w Starym Drawsku, zespół pałacowo-parkowy w Siemczynie czy Grodzisko Sławogród w Czaplinku. Piękną naturalną atrakcję stanowi też Dolina Pięciu Jezior, a także Rezerwat ptaków wodnych i błotnych w Prosinie.

Siedem pomysłów na długi weekend: Bory Tucholskie

Ten drugi pod względem wielkości las w Polsce jesienią staje się prawdziwym rajem grzybiarzy. Na olbrzymim obszarze nie brakuje też jezior, w których panują doskonałe warunki dla wędkarzy, a dzięki dużej ilości szlaków turystycznych można podziwiać jesienną szatę drzew w ciszy i spokoju.

Ciekawym miejscem w Borach Tucholskich jest m.in. Rezerwat Przyrody Kręgi Kamienne w okolicach wsi Odry, wokół którego krąży wiele legend. Niektórzy uważają, że dawne cmentarzysko skupia w sobie niesamowitą energię. Warto się o tym przekonać osobiście.

Siedem pomysłów na długi weekend: Roztocze

Prawdziwy raj dla rowerzystów, smakoszy regionalnej kuchni i łowców niespotykanych zabytków, a przede wszystkim - tych, którzy marzą o odpoczynku bez tłumów, niezależnie od pory roku. Ta obszerna kraina geograficzna ma sporo do zaoferowania!

Najmłodszych z pewnością ucieszy wizyta w Szczebrzeszynie i poszukiwania Chrząszcza znanego z wiersza Jana Brzechwy. Warto też udać się do Zwierzyńca, nazywanego najpiękniejszym miasteczkiem Roztocza i jego stolicą. To właśnie stąd można ruszyć do Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie znajduje się wiele widokowych ścieżek.

Równie urokliwa jest Puszcza Solska, nieopodal której mieści się Kamieniołom Babia Dolina, będący jedną z największych perełek tego regionu. Skalne zbocza cenią amatorzy wspinaczek i paintballu, a miłośnicy pięknych obrazów - zachwycają się widokiem na pofałdowaną strefę krawędziową Roztocza z tarasu kamiennej baszty widokowej.

Siedem pomysłów na długi weekend: Pogórze Przemyskie

Brama Karpat i kraina wciąż jeszcze nieodkryta, owiana wieloma opowieściami. Idealne miejsce dla fanów historycznych wędrówek i każdego, kto szuka ciszy i obcowania z dziką przyrodą.

Tacy wędrowcy z pewnością docenią wyprawę na Suchy Obycz, najwyższy szczyt Pogórza Przemyskiego, a także tajemniczą Dolinę rzeki Wiar. Po piękne krajobrazy warto też wybrać się na Wzgórze Chomińskie, gdzie stoi wieża widokowa.

Podczas wycieczki nie można także pominąć cerkwi świętego Onufrego w Posadzie Rybotyckiej, a także zabytków Przemyśla i okolicznych miejscowości, w tym spektakularnego zamku w Krasiczynie.