Reklama

Reklama

Skopelos i Skiathos. Gwiazdorskie wyspy

Przeboje zespołu ABBA, greckie plenery i plejada gwiazd Hollywood przyciągnęły do kin setki milionów widzów na film Phyllidy Lloyd "Mamma Mia!" Sława tego musicalu przeniosła się na plenery, w których był realizowany.

Wyspy Skiathos i Skopelos w archipelagu Sporad stały się... jeszcze bardziej popularne. Turyści, pragnący na własne oczy zobaczyć greckie turkusowe zatoki i atmosferę sielanki, nie zawiodą się. Ale tych, którzy zechcą przenocować w hotelu Donna, należącym do głównej bohaterki granej przez Meryl Streep, spotka zawód. Budynek oraz jego wnętrza powstały w studiu filmowym Pinewood pod Londynem. 

Gwiazdy filmowe wśród plaż

Skiathos słynie z piaszczystych plaż. Przypływają na nie wycieczki z okolicznych wysp i kurortów Riwiery Olimpijskiej. To tu znajduje się zaliczana do "najpiękniejszej dziesiątki" na świecie Koukounaries. Wyróżnia ją 1,5 km drobnego piasku z domieszką ślicznie połyskującej w słońcu miki. Grecy z tego powodu nadali jej drugą nazwę Chrisi Ammos, czyli "złoty piasek". Nieopodal, w luksusowym hotelu Skiathos Palace, w pierwszych latach małżeństwa wypoczywali książę Karol i księżna Diana. 

Reklama

Do przemieszczania się między plażami nie trzeba wypożyczać skutera czy samochodu. Przy każdej z nich jest przystanek autobusowy. W dodatku wyspa jest tak mała, że przy odrobinie chęci można ją zwiedzić na piechotę lub rowerem. 

Główną plenerową rolę w filmie "Mamma Mia!" zagrała sąsiednia, nieco większa wyspa Skopelos. Jest bardziej kameralna, a plaże w skalistych zatoczkach są jeszcze bardziej urokliwe. 

Najdłużej w musicalu możemy podziwiać plażę Kastani. To na niej zrealizowano zdjęcia do dwóch przebojów ABBY - "Lay All Your Love on Me" i "Does Your Mother Know" oraz wiele innych scen. 

Szczypta greckiej sielanki

Obie wyspy to nie tylko sceneria tego słynnego musicalu. Można także na nich zobaczyć wiele interesujących zabytków. Na Skiathos warto zajrzeć do klasztoru Evangelistria. Zbudowany w najwyższej części (na miejsce dojedziemy autobusem) słynie z tego, że na jego murach w 1807 r. po raz pierwszy w nowożytnej historii powiewała flaga Grecji. Wewnątrz można podziwiać XVIIi XVIII-wieczne ikony oraz przepięknie rzeźbiony ikonostas z XIX w. Dojedziemy tam autobusem. 

Na Skopelos autobus dowiezie nas do dwóch położonych obok siebie urokliwych miasteczek, portowego Loutraki i górskiej Glossy. To tradycyjne tutejsze miejscowości ze starą typowo grecką zabudową - czerwienią dachówek, nadwieszonymi piętrami, drewnianymi werandami tonącymi w kwiatach i winorośli. Poza sezonem, w czerwcu i wrześniu, naprawdę panuje tu atmosfera jak w "Mamma Mia!" 

DJ

Zobacz także:


Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy