Słońce przez cały rok

​Cypr jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie temperatura nawet zimą przekracza 20 stopni Celsjusza i gdzie można zażywać kąpieli słonecznych. To dlatego, że wyspa leży niedaleko brzegów Afryki - od Egiptu dzieli ją zaledwie 400 km i panuje tam klimat podzwrotnikowy.

Nadmorski pasaż w Pafos jest zawsze zielony i nawet poza sezonem pełno tu turystów i… wędkarzy
Nadmorski pasaż w Pafos jest zawsze zielony i nawet poza sezonem pełno tu turystów i… wędkarzyEast News

Historia Cypru liczy blisko 9 tys. lat i była bardzo burzliwa. Wyspą władali m.in.: Fenicjanie, Grecy, Egipcjanie, Persowie, Rzymianie, Krzyżowcy, Wenecjanie, Turcy i Brytyjczycy, a ślady przeszłości widać niemal na każdym kroku. W części greckiej wyspy mówi się głównie po grecku, a legenda głosi, że pierwszymi osadnikami byli wojownicy greccy, którzy wracali do domów spod Troi. Szukając skarbów przeszłości warto wybrać się do Pafos.

Jednym z jego charakterystycznych punktów jest położony nad zatoką XII-wieczny bizantyjski zamek, który przez wieki strzegł portu i miasta. Nieopodal znajduje się Park Archeologiczny Pafos, gdzie zachowały się ślady przeszłości od czasów prehistorycznych, poprzez okres rzymski aż do średniowiecza.

Najcenniejsze są mozaikowe podłogi w czterech willach pochodzące z II-V w. n.e. Cypr był jednym z pierwszych krajów na świece, gdzie chrześcijaństwo stało się oficjalną religią państwową. Wyspę odwiedzali apostołowie i późniejsi święci, m.in. św. Paweł, który udał się tam w pierwszą podróż misyjną. Św. Łazarz po wskrzeszeniu przez Chrystusa żył tu ponad 30 lat i był biskupem. Tu został pochowany i stąd nazwa miasta: Larnaka (po grecku: grób). Warto wybrać się w góry Troodos, gdzie jest mnóstwo starych klasztorów i cerkwi.

Pomysły na wolny czas

Śladami pierwszych chrześcijan
W górskich świątyniach można znaleźć prawdziwe dzieła sztuki sakralnej. W zabytkowym kościele św. Mikołaja od Dachu (Agios Nikolaos tis Stegis) koło Kakopetrii w górach Troodos, znajdują się cenne freski z XI wieku przedstawiające sceny z Ewangelii. Obiekt wpisany został na listę UNESCO.

Skarby Pafos
Na wyspie co krok można trafić na zabytki z czasów starożytnych. Przez wiele lat pracowali tu m.in. polscy archeolodzy, którzy dokonali wielu ważnych odkryć. Informuje o tym tablica przy wejściu do Parku Archeologicznego w Pafos (Paphos). Jest to miejsce szczególnie chętnie odwiedzane i fotografowane.

Porywające greckie tańce ludowe
Cypryjczycy uwielbiają taniec i śpiew. Warto wybrać się na wieczór folklorystyczny z udziałem lokalnych artystów, a jeszcze lepiej być gościem na greckim weselu, potańczyć i spróbować greckich potraw. Niezapomniane wrażenia!

Styl bizantyjski
Wszystkie nowe kościoły budowane są według stylu bizantyjskiego i nawet budowle sprzed 30-40 lat wyglądają jak zabytki sprzed kilkuset.

Życie na Gorąco 05/2013

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas