​Szczawnica: Pojedź do wód

Nie daj się zwieść stereotypom: uzdrowiska są nie tylko dla staruszków i bywalców sanatoriów. Szczawnica jest wymarzonym miejscem dla ludzi lubiących spędzać aktywnie czas.

Plac Dietla - serce uzdrowiska w Szczawnicy
Plac Dietla - serce uzdrowiska w SzczawnicyAgnieszka ŁopatowskaStyl.pl

Historia Szczawnicy sięga nawet XV wieku, ale miasto dostało wiatru w żagle w latach 30. XIX wieku, kiedy zostało kupione przez węgierską rodzinę Szalayów. To oni sprawili, że powstało tu popularne i nowoczesne uzdrowisko. Miewało lepsze i gorsze momenty. Do tej pory widać tu nieodrestaurowane budynki, które popadły w ruinę po czasach PRL-u. Ale nawet one dodają uroku temu pienińskiemu miastu.

Wyjedź na Palenicę

Ze szczytu Palenicy (722 m n.p.m.) rozciąga się wspaniała panorama miasta, Pienin i Beskidu Sądeckiego. Możesz na nią wjechać kolejką krzesełkową, albo wyjść o własnych siłach. Możesz przedłużyć wycieczkę, przechodząc słowacką granicę i wrócić piękną trasą przełomem Dunajca.

Kolejka na Palenicę
Kolejka na PalenicęStyl.pl

Spłyń Dunajcem

Rwąca rzeka jest jedną z największych atrakcji turystycznych Szczawnicy. Możesz nią spłynąć tratwą z flisakami, pontonem podczas raftingu, albo indywidualnie - wypożyczając kajak. Spływy Dunajcem organizowane są od kwietnia do końca października.

Dunajcem można spływać między kwietniem a październikiem
Dunajcem można spływać między kwietniem a październikiemStyl.pl

Pospaceruj po parku

W Szczawnicy są dwa parki: Dolny (mniejszy) i Górny (większy). Dolny znajduje się tuż przy ulicy Głównej, niedaleko przystani flisaków. Jest tam piękny staw pełen kolorowych karpi japońskich i grota, którą wybudowano na cześć marszałka Sejmu Mikołaja Zyblikiewicza.

Staw w Parku Dolnym
Staw w Parku DolnymStyl.pl

Zdecydowanie ciekawszy jest jednak Park Górny, który skrywa wiele niespodzianek, na przykład rzeźb tańczących niedźwiadków czy przeróżnych muzykantów. Po drodze miniesz wiele opuszczonych, przepięknych, starych willi i budynków uzdrowiskowych, które czekają na lepsze czasy. Koniecznie zobacz odrestaurowany "Dworzec Gościnny", w którym występowali m.in. Helena Modrzejewska, Stefan Jaracz czy Ludwik Solski. Jesienią z parkowych alejek możesz wypatrzyć dorodne kozaki i maślaki.

Jedna z opuszczonych willi w Parku Górnym
Jedna z opuszczonych willi w Parku GórnymStyl.pl

Podziwiaj architekturę

W całej Szczawnicy znajdziesz ciekawe przykłady architektury pienińskiej - drewniane wille, sanatoria, modernistyczne Inhalatorium i góralskie obejścia nad potokiem Grajcarkiem. Na niektórych budynkach, zwłaszcza wzdłuż ulic Głównej i Szalaya, zobaczysz tablice z godłami, na przykład "Pod góralem", "Pod rakiem" czy "Pod sokołem".

Szczawnickie Inhalatorium
Szczawnickie InhalatoriumStyl.pl

Idź na lody

Najsłynniejsze w okolicy lody znajdziesz w cukierni Jacak przy ul. Głównej 15, prowadzonej tu od 1968 roku. Mają tradycyjne smaki, a sprzedawane są nie na gałki, a na wagę. Są pyszne!

Najsłynniejsze lody w Szczawnicy serwowane są w cukierni Jacak
Najsłynniejsze lody w Szczawnicy serwowane są w cukierni JacakStyl.pl

Pij na zdrowie

Oczywiście obowiązkowym punktem pobytu w Szczawnicy jest wypicie choć kubka dobroczynnej wody. Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się w sercu miasteczka - przy pl. Dietla. To piękny budynek z gustownymi mozaikami i imponującymi żyrandolami w środku. Możesz spróbować tu wody z sześciu źródeł, w zależności od ich właściwości. Źródło Stefan wskazane jest w chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych, szczególnie astmie, reumatologicznych, ortopedyczno-urazowych oraz przy otyłości i osteoporozie. Helena poprawia kondycję krwi, obniża poziom cholesterolu i ma delikatny smak. Jan zalecany jest w profilaktyce chorób układu moczowego, m.in. kamicy nerkowej. Józefina wspomaga leczenie astmy, a Józef pomaga na niestrawności i zaburzenia przemiany materii.

Weź pijałkę, czyli charakterystyczny kubek z uszkiem w kształcie rurki, i wyjdź z nią na pl. Dietla. Przysiądź przy fontannie z półnagą kobietą, z której dzbana tryska woda, i rozkoszuj się spokojem.

Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy
Pijalnia Wód Mineralnych w SzczawnicyStyl.pl

Przejdź wąwóz Homole

W oddalonych o kilka kilometrów Jaworkach jest wejście do pięknego wąwozu Homole. Ma łatwą trasę wśród wzniesień i drzew, która przeplata się z malowniczym potokiem. Na trasie zbudowano kilkanaście mostków, z których można zrobić ładne zdjęcia. Najlepiej wyjść na Bukowinki, a stamtąd zejść do Jaworek lub zjechać kolejką krzesełkową. Prosto na obiad...

Widok z Bukowinek
Widok z BukowinekStyl.pl

Zjedz jagnięcinę w Bacówce

Bacówka to góralska karczma w centrum Jaworek. Specjalizuje się w daniach z jagnięciny. Są więc placki Kwicoła (tego od Janosika) - ziemniaczane z jagnięcym gulaszem i oscypkiem, jagnięce szaszłyki, jagnięcina po jaworczańsku z kością, rosół i paprykarz jagnięcy. Z czystym sumieniem polecam też pikantny bogracz z kluseczkami. Przemiłe panie podają tu również kwaśnicę i kapuśniarę. Kwaśnica nie jest taka, jak myślisz - pływa w niej pęczak. Natomiast to, co pod Tatrami nazywane jest kwaśnicą i podawane z wędzonym żeberkiem, to właśnie kapuśniara.

Restauracja Bacówka w Jaworkach
Restauracja Bacówka w JaworkachStyl.pl

Idź na koncert do Muzycznej Owczarni

Muzyczna Owczarnia w Jaworkach to ważne miejsce na muzycznej scenie kraju. Honorowym prezesem działającego tu stowarzyszenia o tej samej nazwie jest słynny skrzypek Nigel Kennedy. Odbywają się tu koncerty wybitnych muzyków i cenione warsztaty dla tych, co stoją u progu kariery. Miejsce magiczne, ciekawie urządzone, ale dostępne jedynie podczas wydarzeń muzycznych. Szkoda, że tak rzadko, ale naprawdę warto je odwiedzić.

Muzyczna Owczarnia w Jaworkach
Muzyczna Owczarnia w Jaworkach
Muzyczna Owczarnia w Jaworkach
Muzyczna Owczarnia w Jaworkach
+3

Agnieszka Łopatowska

W podróży towarzyszyła mi Moto Z² Play
W podróży towarzyszyła mi Moto Z² PlayStyl.pl
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas