Szukamy skarbów w polskich górach

Diamentów wprawdzie nie wykopiemy, ale innych kamieni szlachetnych i półszlachetnych oraz… złota tu niemało. Wycieczka w miejsca, w których się kryją, to znakomity pomysł na rodzinną wyprawę.

Mistrzostwa Polski w płukaniu złota w Złotoryi/fot. Krzysztof Rak
Mistrzostwa Polski w płukaniu złota w Złotoryi/fot. Krzysztof Rak&nbsp

Sudeckie atrakcje długo można wyliczać. Piękne trasy, fascynujące krajobrazy, tajemnicze zabytki, urzekająca przyroda i… kryjące się pod stopami szlachetne kruszce i kamienie!

Niejeden najazd poszukiwaczy przeżyły te okolice, słynące dawniej na całą Europę z podziemnych bogactw. Do dziś zazdrośnie strzeże ich ta ziemia…

Tu właściwie co krok, to klejnot. W dolinie Kaczawy (Złotoryja, Wleń), a także w Złotym Stoku na atrakcje mogą liczyć poszukiwacze złota.

Przepiękne zielonkawe chryzoprazy, które upodobali sobie m.in. cesarz Fryderyk II Wielki, papież Leon XII, angielska królowa Wiktoria, wydobywano niedaleko Ząbkowic Śląskich. Te z naszych złóż ceniono za wyjątkową urodę zawdzięczaną unikatowej domieszce niklu.

W poszukiwaniu agatów i ametystów wybrać się warto w okolice Kłodzka albo Lwówka Śląskiego. Te kamienie lubią swoje towarzystwo, a także sąsiedztwo kwarcu dymnego oraz cytrynu, który bardzo przypomina cenniejszy topaz.

W sudeckich skałach kryje się także wytrzymalszy niż stal intensywnie zielony nefryt (piękny jest zwłaszcza ten z okolic Jordanowa Śląskiego). Nie brak również najszlachetniejszych kamieni. Nic tylko wędrować i wypatrywać…

Ciekawostki i atrakcje

Polskie żyły złota . W Sudetach jest ponad 120 miejsc, w których zlokalizowano złoża złota. Może go tam być przynajmniej 100 ton. W Europie więcej takich zasobów mają tylko Francja, Szwecja i Finlandia.

Rekordowy polski samorodek znaleziono w dolinie Kaczawy. Ważył 57 g!

Muzeum w Złotym Stoku: W Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota można wybrać się na podziemny spływ łodzią, wyprawę do sztolni Czarnej (największą atrakcją jest 10-metrowy podziemny wodospad), spróbować swoich sił w płukaniu złota. Więcej informacji tel: +48 74 817 55 08.

Lwóweckie Lato Agatowe. Impreza odbywa się co roku. To świetna okazja, by zobaczyć (i kupić!) odmiany kamieni niespotykane nigdzie indziej, a także wziąć udział w wyprawie na pole unikatowych agatów w pobliskiej wsi.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas