Reklama

Tunezja - jeden z ulubionych kierunków Polaków

Tunezja nieprzemiennie od wielu lat jest jednym z najchętniej obieranych kierunków wakacyjnych przez Polaków. To nie tylko gwarancja pięknej pogody i cudownych plaż, ale również możliwość poznania ciekawej kultury i niezliczonej ilości zabytków.

Tunezja położona jest w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym i zamieszkuje ją niewiele ponad 10 mln ludzi, w zdecydowanej większości są to Arabowie (98 proc.). I choć dominującą religią w Tunezji jest islam, to uchodzi ona za najbardziej liberalny kraj arabski, czego dowodem jest m.in. szeroki wachlarz praw kobiet.

Warto zobaczyć: Tunezja na wakacje

Tunezja jest idealnym miejscem dla osób szukających błogiego wypoczynku na tamtejszych, przepięknych plażach, ale również oferuje mnóstwo atrakcji miłośnikom aktywnego wypoczynku. Zdecydowanie warto poświęcić czas na odwiedzenie zbudowanych przed wiekami miast i miasteczek, które urzekają swoją niezwykłą architekturą.

Reklama

Co warto zobaczyć w Tunezji

Rzymski amfiteatr

Znajduje się w położonym we wschodniej części kraju miasteczku El Jem i jest trzecim co do wielkości amfiteatrem na świecie. To właśnie tutaj zrealizowano część zdjęć do kultowego filmu "Gladiator". Rzymski amfiteatr w El Jem, jest doskonale zachowany, choć wybudowano go w latach 230 -238 n.e. Rzymski amfiteatr w czasach swojej świetności mógł pomieścić nawet 35 tysięcy osób. Od wielu lat wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Tunis - stolica zabytków

To zdecydowanie największy ośrodek kulturalno-gospodarczy Tunezji. Wizytówką stolicy Tunezji jest m.in. medina - stare miasto, kryjące się za robiącymi wrażenie murami obronnymi. W Tunisie znajduje się jedno z najpopularniejszych muzeów na świecie - Muzeum Bardo, gdzie znajduje się wiele niezwykle cennych zbiorów rzymskich rzeźb i mozaik. Niestety z Muzeum Bardo wiąże się również tragiczna historia, która miała miejsce 18 marca 2015 r. Doszło wówczas do ataku terrorystycznego, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Grupa terrorystów zajęła budynek muzeum i zabiła 23 osoby, a wśród ofiar byli także Polacy.

Czytaj także: Tunezja: Najle Boudene - pierwsza kobieta-premier w historii świata arabskiego

W Tunisie zachowało się prawie 700 niezwykłych zabytków, dlatego będąc w stolicy Tunezji ,na pewno nie można narzekać na nudę. Warto zobaczyć m.in. Wielki Meczet, Bramę Bab Bhar, Pałac Dar al.-Bej czy mauzoleum Sidi Mehreza. Ponadto Tunis to doskonała baza wypadowa do niedaleko położonego przylądka Bon i Kartaginy.

Sidi Bou Said - biało-niebieskie miasto

Bez wątpienia najpiękniejsze miasto w całej Tunezji, które położone jest na szczycie stromego klifu, zaledwie 20 kilometrów od stolicy kraju. Miasto zachwyca swoimi niezliczonymi wąskimi, krętymi i brukowanymi uliczkami, które wraz z pomalowanymi na niebiesko-biało domami, tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Podczas zwiedzania Sidi Bou Said warto zatrzymać się w jeden z tamtejszych kawiarni, skąd rozpościera się przepiękny widok na pobliski port.

Kariouan - święte miejsce islamu

Miasto słynie przede wszystkim z Wielkiego Meczetu, powstałego k. 670 r., którego dach wspierany jest na 414 marmurowych kolumnach. Co ciekawe - w mieście znajduje się jeszcze 100 innych meczetów. Odwiedzając Kairouan warto zajrzeć do tamtejszego Muzeum Dywanów. Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najpopularniejsze kurorty w Tunezji

Ogromną popularnością cieszy się Sousse, które co roku odwiedza półtora miliona turystów. To prawdziwy raj dla miłośników golfa, gdyż znajduje się tu kilka wysokiej klasy miejsc do uprawiania tego sportu. Dobrym wyborem na spędzenie urlopu jest również niewielka wyspa Djerba, gdzie przez 340 dni w roku świeci słońce. Co ciekawe - na Djerbie nagrywano sceny do takich filmów jak "Gwiezdne Wojny" czy "Angielski pacjent".

Djerba to przede wszystkim jedne z najładniejszych plaż w Tunezji. Wśród nich największa popularnością cieszy się plaża Sidi Mahres, która ma aż 9 km długości. Na wyspie warto odwiedzić również zabytki, takie jak Borj Ghazi Mustapha, czyli fort z XIII wieku, czy synagogę Al-Ghariba. Znajdziemy tutaj także ponad 200 meczetów.

Na północy wysypy znajduje się Półwysep Ras Rmel, gdzie w okresie między listopadem a marcem możemy podziwiać stada różowych flamingów.

Co zjeść w Tunezji?

Wypoczywając w Tunezji możemy cieszyć się smakiem świeżych ryb i owoców morza, ale również doskonałymi kompozycjami niezwykle aromatycznych przypraw. Koniecznie powinniśmy spróbować harrisy, czyli ostrej pasty na bazie papryki chilli, czosnku, kolendry, kminku i oliwy. Ta popularna w Tunezji pasta dodawana jest m.in. do zup i sosów, nadając im niepowtarzalny smak i aromat. 

Doskonałym wyborem na pyszne i pożywne śniadanie jest odżadża, składająca się z jajek, wspomnianej harrisy i sosu pomidorowego. Można ją spożywać w wielu odmianach, na przykład z dodatkiem krewetek.

Jeśli chcemy posmakować tego, co na co dzień jadają Tunezyjczycy, powinniśmy skusić się na zupę chorba. Zupa może być przygotowywana na bazie mięsa, ryb lub warzyw. W czasie Ramadanu dużą popularnością cieszy się Chorba lsen asfour. Nie zapomnijmy także o tamtejszej herbacie miętowej z orzeszkami piniowymi, która doskonale orzeźwia i pobudza w upalne dni. 

INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: Tunezja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy