Wiosenne atrakcje w Dolinie Prądnika
W Ojcowskim Parku Narodowym, zaledwie 20 km od Krakowa znajduje się niezwykłe miejsce. To najładniejsza i najbardziej tajemnicza dolina Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dużo tu jeszcze jest do odkrycia!
Jak to się stało, że Dolina Prądnika ma tak baśniowe ukształtowanie terenu? Przybrała niesamowite kształty, bo rozciągało się tu płytkie morze, a żyły w nim małże, jeżowce, gąbki – gdy więc wody ustąpiły, to z osadzonego materiału uformowały się skały.
Potem przez zmianę klimatu, ulegały one erozji i powstawały skalne słupy o przedziwnych kształtach, kaniony i jaskinie. Jak głosi legenda, w jednej z jaskiń ukrył się Władysław Łokietek, gdy uciekał przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Stąd nazywana jest Jaskinią Łokietka (obecnie można ją zwiedzać).
W okolicach Ojcowa zbadano ok. 400 jaskiń, a do największych należą: Jaskinia Ciemna, Zbójecka i Koziarnia, zaś Jaskinia Łokietka jest najdłuższa w całym parku – długość korytarzy i komór ma ok. 270 m. Dzisiaj jaskinie to raj dla nietoperzy (mieszka tu aż 17 gatunków). Jaskinie są ich miejscem schronienia i zimowania. Nietoperz stał się nawet symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego (jego czarna sylwetka widnieje na logo parku).
Piękne, malownicze tereny parku „zagrały” w wielu znanych filmach: tu kręcono m.in. Janosika oraz Ogniem i mieczem. Za scenografię wykorzystano ruiny zamku w Ojcowie i wspaniale zachowany zamek w Pieskowej Skale, jeden z najpiękniejszych z okresu renesansu w Polsce. Wybudowany w I poł. XIV w. przez Kazimierza Wielkiego był zamkiem obronnym na szlaku Orlich Gniazd. Jego górna część znajdowała się na niedostępnej skale.
W pobliżu stoi Maczuga Herkulesa – najbardziej charakterystyczna skała ojcowskiego parku. Zbudowana z twardych wapieni ma – wraz ze skałą, na której stoi – 40 m wysokości.
Według jednej z legend, ta skała to maczuga księcia Kraka, który zabił nią strasznego smoka, a maczugę pozostawił tu, by była przestrogą dla złoczyńców.