Zamek Praski. Historyczna perła Pragi i nowe trasy na Hradczanach
Zamek Praski jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Czechach. Jego stopniowe rozbudowy i przebudowy stworzyły jeden z największych kompleksów zamkowych na świecie, który codziennie odwiedzają tysiące turystów. Co więcej w 2023 obiekt zostanie wzbogacony o nowe trasy. Ile trwa i ile kosztuje zwiedzanie Zamku Praskiego?
Spis treści:
Zamek na Hradczanach: zwiedzanie
Historia Pražskego hradu, jak nazywają Czesi swój historyczny skarb, sięga rodu Przemyślidów i X wieku. To właśnie wtedy władcy tych ziem nakazali budowę grodu na wzgórzu nad Wełtawą, w miejscu, które od lat było wykorzystywane przez miejscową ludność między innymi do odprawiania rytuałów.
Przez wieki Zamek Praski ulegał licznym przebudowom i modyfikacjom. To stąd między innymi wątpliwości co do tego, czy można nazywać go "średniowiecznym", gdyż część z elementów powstała dużo później, nawet w XIX wieku.
Najbardziej charakterystycznym punktem w kompleksie zamkowym jest monumentalna gotycka katedra św. Wita (Chrám sv. Víta), uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Poza nią na terenie hradu zwiedzić można jeszcze trzy obiekty sakralne: Bazylikę św. Jerzego (ze śladami pierwszego kościoła z X wieku!) oraz kaplice Świętego Krzyża i Wszystkich Świętych.
Jednym z najważniejszych budynków jest oczywiście pałac królewski, zwany Starym. Do tego turyści mogą zobaczyć pałac Lobkowiczów, słynną Złotą Uliczkę z wieżą Daliborka czy Belweder św. Anny w rozległych ogrodach. Te ostatnie również stanowią nie lada atrakcję samą w sobie.
Przeczytaj więcej: Podniebny spacer i suche wino, czyli pojechałam na narty do Czech. Powiem wam, czy warto
W każdym z budynków znajdziemy bogate wystawy, pełne zabytków zgromadzonych przez Czechów i przedstawiających historię zarówno kraju, jak i jego stolicy. Do tego dochodzą liczne dzieła sztuki.
Zwiedzanie Zamku na Hradczanach może zaplanować w wersji mini, podziwiając go jedynie z zewnątrz. Warto jednak zdecydować się na zakup biletu wstępu i obejrzenie wnętrz budynków.
Nowe trasy na Zamku Praskim
Jak informuje Czeska Centrala Ruchu Turystycznego od marca 2023 roku Zamek na Hradczanach otworzy nowe punkty na swojej mapie. Turyści mieli okazję zobaczyć aż siedem nowych tras wiodących do niedostępnych do tej pory zakamarków Zamku, między innymi do ogrodów południowych, Ogrodu Królewskiego czy Domu Sokolnika. Po raz pierwszy w historii zostanie także otwarta stała trasa zwiedzania Pałacu Lány.
- Ogród Królewski i Dom Sokolnika
Niespodzianką dla turystów będzie zwiedzanie w sezonie wiosenno-letnim Ogrodu Królewskiego. Podczas spaceru będzie można zajrzeć także do Domu Sokolnika i innych zwykle niedostępnych dla turystów miejsc.
- Południowe ogrody Zamku Praskiego i winnica
Nowa trasa zwiedzania obejmie spacer po południowych ogrodach zamkowych, z których rozciąga się przepiękny widok na miasto. Dodatkową atrakcją będzie wizyta w winnicy zamkowej.
- Romańskie i gotyckie sale Starego Pałacu Królewskiego
Zarząd Zamku Praskiego udostępni dla zwiedzających romańskie i gotyckie sale Starego Pałacu Królewskiego. Z przewodnikiem będzie można obejrzeć wystawę Historia Zamku Praskiego oraz zajrzeć do miejsc niedostępnych w ramach standardowego zwiedzania.
- Odnowiona katedra św. Wita
Na turystów czeka niezwykła okazja zwiedzenia miejsc niedostępnych w ramach standardowej wycieczki, między innymi Kaplicy św. Wacława i królewskiej krypty. Po remoncie otwarta została dla turystów południowa wieża katedry, mierząca niemal 100 metrów. Z krużganku znajdującego się na wysokości 56 metrów rozciąga się niezwykły widok na dziedzińce Zamku Praskiego, Most Karola i właściwie na całą Pragę.
- Pałac Lány - letnia siedziba czeskich prezydentów
Barokowy pałac we wsi Lány, ulokowany pośród lasów nieopodal Pragi jest oficjalną letnią rezydencją prezydentów Republiki Czeskiej. Od sezonu wiosennego 2023 roku pałac, wraz z otaczającym go francuskim ogrodem kwiatowym i parkiem w stylu angielskim o powierzchni 110 hektarów, będzie dostępny dla zwiedzających.
Ile trwa zwiedzanie Zamku Praskiego?
Zamek na Hradczanach uważany jest przez wielu za największy zamek na świecie. Potwierdza to między innymi oficjalny wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.
Choć akurat w tym wypadku od lat toczy się zażarta dysputa pomiędzy ekspertami i historykami, szczególnie tym z Czech i Polski. Zależnie bowiem od przyjętych kryteriów za największy można uznać Zamek w Malborku.
Nie da się jednak ukryć, iż obiekt ten zajmuje ogromną przestrzeń. Po jego dziedzińcach, pałacach, muzeach i ogrodach można wędrować cały dzień, zgłębiając tajniki barwnej tysiącletniej historii siedziby czeskich królów, cesarzy i prezydentów.
Przeczytaj więcej: Perły UNESCO tuż przy naszej granicy. Oto najpiękniejsze czeskie zamki
To, jak długo zajmie nam zwiedzanie Zamku w Pradze, zależy od nas samych. Jeżeli zdecydujemy się jedynie na oglądanie budynków z zewnątrz z obowiązkowym przystankiem na podziwianie widoków z murów i na moment zajrzymy do katedry św. Wita, możemy zamknąć się w 30 minutach.
Jeśli jednak chcemy zwiedzić obiekt naprawdę, trzeba zarezerwować o wiele więcej czasu. Całość, ze Starym Pałacem, Katedrą św. Wita, ogrodami, dodatkowym wejściem do Pałacu Lobkowiczów zajmuje około trzy godziny.
Dodatkowo trzeba brać pod uwagę fakt, iż stanie w kolejkach na bramkach wejściowych i do kas biletowych może zająć kolejne pół godziny. Dojazd lub spacer do Zamku Praskiego z centrum również trwa. Dobrze jest więc mieć w zapasie łącznie nawet do czterech, pięciu godzin.
Ile kosztuje zwiedzanie Zamku Praskiego?
Jeszcze kilka lat temu zwiedzanie Zamku w Pradze podzielone było na trzy trasy, na każdą z nich obowiązywał osobny bilet. Dzięki temu można było wybrać wersję pełną lub okrojoną, lecz tańszą. Obecnie wstęp do budynków, muzeów i na wystawy możliwy jest w ramach jednego, łączonego biletu. Nie ma możliwości zakupu pojedynczego wejścia do wybranego obiektu. Oprócz tego dodatkowa opłata obowiązuje w przypadku wejścia na Wieżę Katedralną, z której rozciąga się panorama Pragi oraz wystawę Historia Pragi w Starym Pałacu.
Aby wejść do będącego teoretycznie częścią kompleksu, ale prywatnego Pałacu Lobkowiczów, również należy zakupić odpowiedni bilet.
Ceny biletów na Zamek Praski:
Bilet główny (Stary Pałac, Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka):
- 250 Kč normalny
- 125 Kč ulgowy
- 500 Kč rodzinny (2 dorosłych i maksymalnie 5 dzieci do 16. roku życia)
- Dzieci poniżej 6. roku życia za darmo
Wejście na Wieżę Katedralną:
- 150 Kč normalny
- 80 Kč ulgowy
- 300 Kč rodzinny
Wystawa Historia Pragi:
- 150 Kč normalny
- 80 Kč ulgowy
- 300 Kč rodzinny
Dodatkowa opłata za audioprzewodnik (niedostępny w języku polskim): 350 Kč za 3 godziny i kaucja 500 Kč.
Dodatkowa opłata za robienie zdjęć z fleszem i statywem: 50 Kč.
Bilety ważne są przez dwa dni!
Pałac Lobkowiczów:
- 290 Kč normalny
- 220 Kč ulgowy (seniorzy 60+, studenci do 26. roku życia i dzieci do 15. roku życia)
- Dzieci do 6. roku życia za darmo
Dostępny jest też bilet łączony na Zamek Praski i Pałac Lobkowiczów za 490 Kč.
Zamek na Hradczanach z polskim przewodnikiem
W ramach biletów dostępnych w zamkowych kasach nie otrzymamy możliwości zwiedzania z polskim przewodnikiem. Dostępni są oprowadzający operujący angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i rosyjskim. Audioprzewodniki mają jeszcze opcję czeską i koreańską.
Aby zobaczyć Zamek Praski w towarzystwie przewodnika mówiącego po polsku, trzeba szukać ofert z zewnątrz. Na szczęście w sieci reklamuje się mnóstwo osób i firm organizujących wycieczki z przewodnikiem nie tylko po Zamku, ale i całej Pradze. Zamek na Hradczanach umożliwia opcję zakupu biletu grupowego z licencjonowanym przewodnikiem. Przeważnie jednak zajmują się tym już sami organizatorzy.