Żelazowa Wola. Miejsce urodzenia Fryderyka Chopina

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park niezmiennie stanowią cel wycieczek miłośników twórczości wielkiego kompozytora.

Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli
Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli&nbsp

W sercu pięknego parku ukryty jest biały dworek. To tu w 1810 r. przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Dziś w miejscu jego urodzin w Żelazowej Woli otwarte jest muzeum jego imienia, w którym zgromadzono cenne pamiątki po kompozytorze. Tu również cyklicznie odbywają się recitale chopinowskie.

Fryderyk urodził się w majątku hrabiów Skarbków, gdzie jego ojciec był guwernerem, a matka, spokrewniona ze Skarbkami, pomagała im prowadzić gospodarstwo. Chopinowie mieszkali w oficynie obok dworu. Kiedy przyszły kompozytor miał siedem miesięcy, rodzina przeniosła się na stałe do Warszawy.

Jednak w ciągu życia Fryderyk nieraz bywał u rodziny Skarbków. Wraz z rodzicami odwiedzali Żelazową Wolę podczas świąt i letnich wakacji. Ostatni raz kompozytor był tam w lecie 1830 r. Podczas wizyt w majątku Skarbków wiele czasu spędzano na muzykowaniu. Podobno latem wynoszono fortepian do ogrodu, a Fryderyk dawał koncerty pod świerkiem.

Przełomowym momentem w historii Żelazowej Woli stała się wizyta jesienią 1891 r. rosyjskiego pianisty, kompozytora i wielbiciela Chopina – Milija Bałakiriewa. To ona dała początek myśli o utworzeniu w Żelazowej Woli muzeum poświęconego Chopinowi. Jednak nim do tego doszło (pół wieku później) w 1894 r., przed zrujnowaną oficyną stanął pierwszy w Polsce pomnik wielkiego kompozytora (dziś znajduje się on w głębi parku). Było to możliwe jedynie dzięki osobistemu wstawiennictwu Milija Bałakiriewa u cara.

Teren majątku udało się wykupić dopiero w 1928 r. za pieniądze zebrane podczas ogólnopolskiej kwesty

Wtedy też ruszyły prace i Chopinowska oficyna została gruntowanie wyremontowana, a dostawiony ganek kolumnowy nadał budynkowi cech dworu szlacheckiego. W budynku zgromadzono pamiątki rodzinne Chopinów – książki z biblioteki Mikołaja Chopina, laurki jakie młody Fryderyk przygotowywał dla rodziców, list jaki do nich wysłał w wieku 17 lat, a także pierwsze wydania kompozycji młodego Chopina. Choć zwiedzanie dworku dostarcza wielu wzruszeń, koniecznie wybierz się na spacer po okalającym go parku.

Do Żelazowej Woli warto przyjechać wiosną, gdy wszystko kwitnie. Alejki ukryte wśród zieleni, mostki przewieszone nad wodą i płaczące wierzby nadają parkowi romantycznego charakteru. Nie przepuść też muzycznej gratki, jaką są koncerty chopinowskie, które obywają się tu co niedzielę od maja do końca września o godz. 12 i 15.

Jeżeli czas Ci pozwoli, odwiedź też oddalony o 7 km kościół św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie. W tej świątyni o charakterze warowni został ochrzczony największy polski kompozytor.

Anna Kryńska

Na żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas