Reklama

Ziemia Sądecka. Kraina Św. Kingi

Tu czas płynie inaczej. Mgły leniwie snują się nad dolinami, a gościnni gospodarze chętnie witają w swoich progach zdrożonych wędrowców.

Ziemia Sądecka to historyczna kraina w południowej Małopolsce, bogata w atrakcje turystyczne, wody mineralne i nieskażoną przyrodę. Pięknie jest tu zwłaszcza o świcie, kiedy nad zroszonymi łąkami unoszą się mgły. Warto tak wcześnie wstać choćby po to, by udać się na poranną mszę w klasztorze Klarysek w Starym Sączu zwanym „Wawelem Podhalańskim”.

Klasztor został założony w 1280 przez Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego. O szóstej trzydzieści rano siostry modlą się za mosiężną kratą w maleńkiej kaplicy kościoła pw. Świętej Trójcy. Ich śpiewne soprany docierają tylko do garstki wiernych i samego Boga.

Reklama

Siostry Klaryski pieką także doskonałe ciasteczka, uwielbiane przez odwiedzających Stary Sącz. To klimatyczne miasteczko, pełne galerii i kawiarni, jest idealne na spacer. Turystów ciekawi, że na rynku otoczonym XIX-wiecznymi kamieniczkami nie ma ratusza, który po pożarze w 1795 r. nie został odbudowany.

Jego replika stoi za to na rynku Miasteczka Galicyjskiego pod Nowym Sączem. Zrekonstruowano tu zabudowę z regionu z przełomu XIX i XX wieku. W drewnianej gospodzie, rekonstrukcji żydowskiej karczmy z Orawki przy starym trakcie do Wiednia, można zjeść tradycyjne potrawy kuchni narodów zamieszkujących dawną monarchię austro-węgierską. Sądecki rynek jest – po krakowskim – drugim co do wielkości w Małopolsce.

Nad placem dominuje budynek neobarokowego ratusza, obok którego pulsuje fontanna multimedialna. W 2001 roku na rynku stanął „Przystanek czasu”. Pod kamiennym głazem zakopano beczkę, w której schowano m.in. prasę z przełomu tysiąclecia, butelkę słynnej łąckiej śliwowicy i kopie dokumentów miejskich. Na upalne dni specjalnie dla rodzin stworzono Sądecki Szlak Lodowy. Znajdują się na nim tradycyjne lodziarnie działające od pokoleń.

Magdalena Pinkwart

Ciekawe miejsca

Muzeum Pszczelarstwa ma w zbiorach m.in. zabytkowe, XIX-wieczne ule. Odbywają się tu warsztaty i pokazy; Stróże 235. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem: 8 i 7 zł, wycieczki o 11.30, 13, 14.30 i 16.

Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu, Plac Św. Kingi 1; msze święte w dni powszednie o godz. 6.30 i 18.00, w niedziele i święta o godz. 7.00, 8.40, 10.30 i 17.00, tel.: 18 446 04 99, e-mail: sekretariat@klaryski.sacz.pl.

Noclegi

Klimatyczne pokoje w Ratuszu w Miasteczku Galicyjskim; ul. Lwowska 226, tel. 18 441 63 90, e-mail: hotel@miasteczkogalicyjskie.pl, pokój 2-osobowy bez śniadania: 160 zł.

Hotel Perła Południa, Rytro 380, tel. 18 449 71 00, e-mail: recepcja@perlapoludnia.pl.com.pl, pokój 2-osobowy ze śniadaniem, wstępem na basen i fitness: 260 zł, oferty zniżkowe dla seniorów.

Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu, ul. Papieska 10, tel. 18 446 14 39, e-mail: centrumopoka@gmail.com, pokój 2-os: 65-130 zł, śniadanie: 10 zł.

Malownicza Małopolska - Sprawdź najlepsze oferty noclegów!


Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL