By świąteczny obrus był idealny
Bawełniane obrusy i te z tkanin mieszanych są mało problematyczne - wystarczy je prać zgodnie z zaleceniami producenta. Są jednak tkaniny, które wymagają specjalnego traktowania.
Obrus lniany
Lniany obrus im częściej jest prany, tym staje się bielszy i bardziej miękki. Ale jego trwałość nie jest wieczna. Warto więc chronić go w czasie prania. Wystarczy obrus lniany włożyć do poszewki i zawiązać. Nie odwirowuj! Uprany powieś, by odciekł. Suchy len staje się sztywny i trudno go wyprasować, dlatego nie czekaj, by całkowicie wysechł. Wilgotny obrus z łatwością wyprasujesz średnio gorącym żelazkiem (bardzo gorące może wyświecić materiał).
Jeżeli są zagniecenia, przed prasowaniem spryskaj je krochmalem i zwilż wodą. Można do tego użyć krochmalu w sprayu lub posłużyć się spryskiwaczem do kwiatów wypełnionym zwykłym krochmalem. Obrus prasuj przez wilgotną ściereczkę.
Obrus koronkowy
Trzeba z nim postępować ostrożnie. Prać ręcznie w letniej wodzie z preparatem do delikatnych tkanin. Jeśli obrus koronkowy ma plamy, należy zawinąć go wokół szklanej butelki i zanurzyć na godzinę w ciepłej wodzie. Potem dobrze wycisnąć, ale nie wykręcać, i wysuszyć na ręczniku, lekko rozciągając, by się nie odkształcił. Obrusy koronkowe prasuj po lewej stronie, na miękkim podkładzie, aby nie spłaszczyć koronkowych motywów. Żelazko przeciągaj od środka ku brzegom.
Do przechowywania najlepsze są kartonowe tuby. Nawijaj na nie obrusy, aby nie zrobiły się na nich załamania.
Usuwamy zażółcenia
Jeśli na obrusie pojawiły się zażółcenia, trzeba je nasączyć mlekiem, wysuszyć (najlepiej na słońcu), a potem uprać. Lekko poszarzałe obrusy odzyskają nieskazitelnie biały kolor, jeśli do pralki (tuż przed płukaniem) włoży się bawełniany woreczek ze skorupkami jajek.