Reklama

Czy w Wigilię obowiązuje post?

Choć najważniejszym świętem dla katolików jest Wielkanoc, trudno umniejszać znaczenie świąt Bożego Narodzenia. W wielu polskich domach to wyjątkowy czas, zarówno w wymiarze religijnym, jak i pielęgnowanej od wieków świątecznej tradycji. Te dwa aspekty mocno się przenikają. Świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna się już w Wigilię. Czy w tym dniu obowiązuje post? Wyjaśniamy!

Wieczorem, 24 grudnia, po podzieleniu się opłatkiem, Polacy zasiadają do suto zastawionych stołów, by w gronie najbliższych rozpocząć świętowanie Bożego Narodzenia.

Według tradycji, na wigilijnym stole powinno pojawić się dwanaście potraw. W niejednym domu wciąż trwa dyskusja, czy w Wigilię można spożywać mięso. Dlaczego ta kwestia ciągle budzi kontrowersje? Okazuje się, że przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja i zapisy prawa kościelnego różnią się w tym względzie.

Tradycja postu w Wigilię

Wiele okołoświątecznych zwyczajów jest tak mocno wpisanych w nasze zachowania, że nie zastanawiamy się, które wynikają z tradycji, a które z przepisów prawa kanonicznego. To rozróżnienie ma kluczowe znaczenie, również gdy chodzi o post w Wigilię.

Reklama

Według obowiązującej od wieków tradycji, 24 grudnia katolicy zachowują post. Czekają na symboliczną pierwszą gwiazdkę, by zasiąść do uroczystej wieczerzy. Ta jest często pierwszym posiłkiem, jaki spożyją po całodziennym poście. Opiera się na jarskich przysmakach i daniach na bazie ryb. Czy tego wymaga również prawo kanoniczne i czy z niezachowania postu w Wigilię trzeba się spowiadać?

Post w Wigilię: Prawo kanoniczne

Zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu Polski, wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych należy zachować we wszystkie piątki całego roku, chyba że w którymś z nich przypada jakaś uroczystość.

Natomiast wstrzemięźliwość i post są dla katolików obowiązkowe w Środę Popielcową i w Wielki Piątek (piątek przed Wielkanocą). Dotyczy osób między osiemnastym, a sześćdziesiątym rokiem życia. Co zatem z postem w Wigilię?

Biskupi zachęcają do zachowania tradycji, jednak według obowiązującego od 2003 roku w Polsce prawa kanonicznego, ścisły post nie jest w tym dniu wymagany. Zjedzenie mięsa w Wigilię nie jest grzechem i, niezależnie od wieku, nie trzeba się z tego spowiadać. Całodzienne powstrzymywanie się od spożywania pokarmów, do czasu uroczystej wieczerzy, też jest indywidualną decyzją.

Zobacz także:


Jak moczyć śledzie

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: post | Wigilia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy