Reklama

Reklama

Jak pielęgnować kaktusa bożonarodzeniowego? Będzie piękny niezależnie od pory roku!

Kaktus bożonarodzeniowy to roślina, która kwitnąc w grudniu, zdobi nasze domy i mieszkania. Może stanowić dekorację stołu wigilijnego lub być prezentem dla gospodarzy, jeśli w czasie świąt Bożego Narodzenia odwiedzamy rodzinę lub przyjaciół. Jak należy pielęgnować kaktusa bożonarodzeniowego, by długo cieszyć oko kolorowymi podłużnymi kwiatami? Odpowiadamy.

Przygotowując dekorację stołu wigilijnego, często decydujemy się na to, by na środku umieścić gwiazdę betlejemską. Tymczasem równie piękną  rośliną,  która kwitnie w grudniu, jest kaktus bożonarodzeniowy. Wystarczy, że odpowiednio o niego zadbamy, a stanie się idealnym dopełnieniem wnętrza przez większość zimowych miesięcy. Jak zapewnić mu idealne warunki rozwoju?  

Kaktus bożonarodzeniowy: Ozdoba wigilijnych stołów

Schlumbergera potocznie nazywana jest grudnikiem, grudniówką lub właśnie kaktusem bożonarodzeniowym. To roślina, która kwitnie na przełomie listopada i grudnia. Kolorowe kwiaty utrzymują się więc przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, zdobiąc wigilijne stoły.

Reklama

Jak wygląda kaktus bożonarodzeniowy? Ta roślina odznacza się długimi płaskimi pędami, które opadają ku dołowi i wyglądają bardzo majestatycznie. W okresach kwitnienia pędy przyozdabiają podłużne kwiaty. 

W czasie bożonarodzeniowym zdecydowanie najbardziej popularne i pożądane są rośliny kwitnące na kolor czerwony i purpurowy. Kwiaty grudnika mogą być jednak także pomarańczowe, fioletowe, białe, żółte. Kaktus bożonarodzeniowy jest bliskim kuzynem kaktusa wielkanocnego. Nie posiada cierni, a jedynie delikatne włoski.

Kaktus bożonarodzeniowy: Jak o niego dbać?

Kaktus bożonarodzeniowy nie jest wymagającą rośliną. Najlepiej rozwija się w miejscach, w których światło jest rozproszone lub w półcieniu. Należy chronić go przed nadmierną ekspozycją słoneczną, ponieważ pod wpływem silnego słońca jego liście żółkną lub brązowieją. Jesienią, gdy kaktus zacznie kwitnąć, nie powinniśmy przenosić go w inne miejsce. To niezwykle ważne, ponieważ nagła zmiana otoczenia może sprawić, że pąki się nie rozwiną.

Jak większość kaktusów ta roślina jest wrażliwa na mróz. Temperatura pomieszczenia, w którym się znajduje, nie powinna jednak przekraczać 20 stopni Celsjusza. Kaktusa bożonarodzeniowego należy więc przechowywać z dala od urządzeń grzewczych.

Jak często podlewać kaktusa bożonarodzeniowego? W okresie spoczynku, a więc latem, podlewanie grudnika powinniśmy ograniczyć. Raz na kilka tygodni - gdy po sprawdzeniu podłoża zauważymy, że  jest ono przesuszone, powinniśmy zwilżyć roślinę.

Jesienią, gdy pojawią się nowe przyrosty, możemy podlewać kaktusa bożonarodzeniowego częściej. Przed okresem kwitnienia warto także zdecydować się nawożenie, które sprawa, że grudnik dłużej utrzymuje kwiaty. 

***
Przeczytaj również: 


Nie tylko do barszczu. Jak zrobić i pić zakwas z buraków?

Szybkie potrawy na święta. Nie spędzicie wielu godzin w kuchni

Szał na kalendarze adwentowe. Ceny biją rekordy!

Zobacz również: 

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy