5 pomysłów na inwestycję w siebie – dobry plan to podstawa

Opuszczając raz na zawsze mury uczelni większość z nas cieszy się, że ma za sobą etap edukacji i wreszcie może skupić się na pracy zawodowej. Z czasem jednak okazuje się, że inwestycja w siebie nie kończy się w wieku dwudziestu kilku lat, a rozwój osobisty trwa przez całe życie. Jak podejść do tego z rozsądkiem?

Pierwsze od czego powinniśmy zacząć to rozwój własnych kompetencji miękkich
Pierwsze od czego powinniśmy zacząć to rozwój własnych kompetencji miękkich123RF/PICSEL

Codzienna rutyna, wiele lat na tym samym stanowisku, bez podwyżek i awansów - nasze życie nie musi wyglądać w ten sposób. Albert Einstein mówił, że rozwój intelektualny należy rozpocząć w momencie narodzin i zakończyć dopiero w chwili śmierci. Jak możemy zainwestować w siebie?

Kompetencje miękkie

Pierwsze od czego powinniśmy zacząć to rozwój własnych kompetencji miękkich. Nauka negocjacji, radzenia sobie ze stresem, zarządzania własnym czasem, a także pewność siebie i asertywność - to wszystko powinno być podstawą naszego rozwoju.

Możemy samodzielnie próbować wyćwiczyć w sobie te umiejętności opierając się na książkach i źródłach, do których mamy dostęp. Innym sposobem na wypracowanie kompetencji miękkich jest uczestnictwo w szkoleniu prowadzonym przez profesjonalnego coacha, który pokaże nam, w jaki sposób znaleźć w sobie pewność siebie i chęć do działania.

Zdobywając te umiejętności możemy rozwijać się na rynku pracy, podnosić nasze kompetencje i zwiększyć dochody. Wypracowane cechy przydają się nie tylko w czasie rozmów o pracę czy negocjacji z szefem w sprawie podwyżki. To coś, co pomoże nam wcielić w życie wszystkie nasze plany.

Szkolenia i kursy zawodowe

Gdy już wypracowaliśmy kompetencje miękkie, najwyższy czas, by rozpocząć podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Może to być kurs szybkiego czytania, bezwzrokowego pisania na klawiaturze czy różnej maści szkolenia, które bezpośrednio wpłyną na jakość wykonywanej przez nas pracy.

Liczy się nie tylko zdobyta na nich wiedza i umiejętności, ale również sam certyfikat, którym można pochwalić się pracodawcy. Często ilość i jakość kursów i dyplomów ma bezpośredni wpływ na naszą wypłatę, a zdobycie certyfikatu może być pretekstem do uzyskania podwyżki.

Niestety, tego typu kursy zwykle sporo kosztują, dlatego zanim rzucimy się na głęboką wodę i zapiszemy na wszystkie możliwe szkolenia, powinniśmy przemyśleć, czy możemy sobie na to pozwolić. Dopiero po przeliczeniu naszego budżetu, możliwych korzyści i zorganizowaniu finansów powinniśmy wziąć pod uwagę uczestnictwie w kursie.

- Kurs czy szkolenie, to wydarzenia w naszym życiu, które możemy wcześniej zaplanować. Pozwala nam to sukcesywnie odkładać potrzebną kwotę, bądź uwzględnić ją w domowym budżecie, w miesiącu, w którym akurat mamy mniejsze wydatki - mówi Karolina Łuczak, Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej w Provident Polska. - Jeśli myślimy o pożyczce na ten cel, warto podkreślić, że nie tyle ważny jest powód, dla którego chcemy ją wziąć, ile nasza sytuacja finansowa. Musimy realnie ocenić, czy w kolejnych miesiącach będziemy dysponowali środkami, które pozwolą nam swobodnie uregulować zobowiązanie  - dodaje.

Innym sposobem na inwestycję w rozwój osobisty są kursy językowe
Innym sposobem na inwestycję w rozwój osobisty są kursy językowe123RF/PICSEL

Nauka języków obcych

Innym sposobem na inwestycję w rozwój osobisty są kursy językowe. Znajomość języków obcych, zwłaszcza tych mniej popularnych, jest niezwykle pożądaną umiejętnością na rynku. Dzięki nauce języków możemy również w każdej chwili zmienić pracę i poszerzyć doświadczenie zawodowe o całkowicie nowe stanowiska.

Oprócz oczywistych korzyści zawodowych, znajomość języków obcych daje nam także możliwość podróżowania i nawiązywania znajomości za granicą. Ucząc się nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na samej gramatyce i budowaniu zdań. Ważne są przede wszystkim konwersacje i sama metoda nauki języka, dlatego przed wyborem kursu należy dokładnie przestudiować, czy szkoła zapewnia konwersatoria z native speakerem i sprawdzić, jak wygląda sposób nauczania.

Rozwijanie pasji

Nasze życie nie powinno obracać się wyłącznie wokół sukcesów zawodowych. Dbając o rozwój osobisty nie możemy zapominać o naszych zainteresowaniach. Czym byłoby nasze życie, jeśli poświęcilibyśmy je wyłącznie pracy, nie mając czasu na hobby?

To właśnie pasje nadają smak naszemu życiu i to o ich rozwój powinniśmy zadbać. Zwłaszcza, jeśli nasze hobby jest na tyle wyjątkowe, że w przyszłości możemy przekuć je w źródło dodatkowych dochodów lub nawet pełnoetatową pracę. Możemy inwestować w kolejne szkolenia lub sprzęt, który da nam nowe możliwości, jak na przykład nowy aparat fotograficzny czy tablet graficzny, a także książki, które poszerzą naszą wiedzę.

Zdrowy tryb życia

Inwestując nasze siły w rozwój intelektualny i psychiczny, nie możemy również zapomnieć o rozwoju cech fizycznych. Zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta pozwolą nam uniknąć zmęczenia i poprawić nasze zdolności zapamiętywania.

Dbając o formę sprawimy, że będziemy mogli dłużej cieszyć się zdrowiem, dlatego ważne, by nauczyć się prawidłowego komponowania posiłków oraz ćwiczeń rozciągających i relaksujących. Można to zrobić poprzez indywidualny trening ze specjalistą i kontakt z dietetykiem. Warto również zadbać o zdrowy, długi sen, który podtrzyma nasze zdolności koncentracji na wysokim poziomie.

Ekspert: 7 zasad bezpiecznego pożyczaniamateriały promocyjne
materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas