Asertywność: Wada czy zaleta?

Stara sentencja mówi: „Idź tam, gdzie chcesz, nie czekając, aż inni cię zaprowadzą, gdzie nie chcesz”. I tak w skrócie można podsumować rozważania na temat asertywności. Umiejętność mówienia „nie” na pewno się przydaje.

Asertywność oznacza zdolność komunikowania się z ludźmi przy zachowaniu własnej odrębności i bez narzucania swojego zdania...
Asertywność oznacza zdolność komunikowania się z ludźmi przy zachowaniu własnej odrębności i bez narzucania swojego zdania...123RF/PICSEL

Potocznie spotykamy się z opinią, że jeżeli nie spełniamy oczekiwań innych, odmawiając np. ich prośbom czy zaproszeniom, przestaniemy być lubiani i szanowani. Powodzenie w życiu wielu ludziom kojarzy się też z pełną akceptacją bliskich i otoczenia.

Nie protestują więc przed narzucanymi nadmiernymi obowiązkami, sami rzadko proszą o pomoc, nie potrafią negocjować podziału zadań, zarówno w domu, jak i w pracy, i zupełnie nie potrafią "zawalczyć o swoje". Takie zachowania powodują, że często cierpimy dla tzw. "świętego spokoju".

Otoczenie bez skrupułów wykorzystuje te osoby, bo są one "idealnym pokarmem" dla egoistów i życiowych leni. Nie mówią "nie" w różnych aspektach życia, choć jest im bardzo przykro i ciężko, a wewnętrzny dysonans prędzej czy później da o sobie znać. Może to być wybuch złości i dolegliwości somatyczne: zaburzenia snu czy różnego rodzaju bóle, utrata czy nadmierny apetyt.

W relacjach rodzinnych i zawodowych każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich odczuć i emocji. Należy jasno komunikować, jeżeli czujemy się np. wykorzystywani, gdy ktoś wymaga zbyt dużo i stresuje nas, wpędzając w poczucie winy. Trzeba odważnie określać, czego oczekujemy i informować o tym innych.

Odrobina asertywności - taktownego odmawiania narzucanych sukcesywnie obowiązków czy zaproszeń, pozwoli uniknąć wielu nieporozumień. Musimy mocno postawić granice, jakich nikt nie ma prawa przekroczyć w relacjach z nami. Dotyczy to zarówno sfery rodzinnej, zawodowej, jak również kontaktów z przyjaciółmi i znajomymi. Poczujemy się od razu silniejsi i pewniejsi siebie. Odrobina asertywności zapewni nam podziw i szacunek dla siebie samego, i to jest bezcenne!

Asertywność oznacza zdolność komunikowania się z ludźmi przy zachowaniu własnej odrębności i bez narzucania swojego zdania. Uczy, jak czerpać przyjemność z komplementów, nie doszukując się w nich drugiego dna. Gdy ktoś cię chwali, powiedz po prostu: "Dziękuję". Wie, jak odmawiać. Asertywna odmowa jest stanowcza, bezpośrednia i uczciwa. Przydatne zwroty to: "wolę", "jest dla mnie ważne", "chcę". Słucha krytyki Gdy słyszysz słowa krytyki, nie obrażaj się, tylko zastanów nad nimi. Jeśli są niesprawiedliwe, wyraź swoje zdanie.

LD

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas