Fundacja SEXEDPL i Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zrealizuje bezpłatne szczepienia przeciw HPV
W dniach 24 - 26 kwietnia w szkołach podstawowych Dzielnicy Warszawa Śródmieście Fundacja SEXEDPL i Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy z udziałem miejskiego SPZOZ Warszawa Wola-Śródmieście zrealizują wspólnie szczepienia wśród swoich uczniów i uczennic, którzy ze względu na wiek są objęci darmowym szczepieniem przeciwko HPV.
Projekt Bye Bye HPV został objęty Honorowym Patronatem Ministra Zdrowia. Fundacja SEXEDPL wierzy, że przykład ze Śródmieścia posłuży jako inspiracja kolejnym dzielnicom stolicy i miastom w Polsce. Akcja związana jest ze Światowym Tygodniem Szczepień, który przypada na 24-30 kwietnia 2024.
Szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (Human Papillomavirus, HPV) które będą odbywać się w szkołach podstawowych Dzielnicy Warszawa Śródmieście są skierowane do dziewczynek i chłopców po ukończeniu 12. a przed ukończeniem 13 lat.
Bye Bye HPV Na początku marca 2024 Fundacja SEXEDPL rozpoczęła kilkumiesięczną kampanię Bye Bye HPV, w której skupia się na edukacji na temat HPV oraz na promocji szczepień profilaktycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. HPV to wirus przenoszony najczęściej drogą płciową (można się nim zakazić także poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zakażonej), który jest odpowiedzialny za prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy. W ciągu życia zakazi się nim ponad 80% Polek i Polaków.
Typy HPV wysokoonkogennego, czyli takie, które mogą prowadzić do rozwoju raka, są odpowiedzialne za ponad 95% przypadków raka szyjki macicy oraz za znaczący (od 50 do 90%) procent innych nowotworów HPV- zależnych (np. raka odbytu, penisa, gardła, krtani, sromu, pochwy). Oprócz nowotworów wirus HPV może powodować także brodawki narządów płciowych tzw. kłykciny kończyste, które mogą występować zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Temat szczepień przeciwko HPV jest mi bliski od lat, dlatego zaprosiliśmy dyrektorki śródmiejskich szkół na spotkanie z profesor Marzeną Dębską, żeby przypomnieć, dlaczego szczepienia są tak ważne dla naszych młodych mieszkanek i mieszkańców. Teraz zaczynamy nowy etap realizacji tego programu profilaktycznego. Z naszym mobilnym gabinetem SPZOZ docieramy wprost do szkół, aby ułatwić dostęp do szczepień - mówi Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Śródmieście - Radna Agnieszka Gierzyńska - Kierwińska.
Liczę, że dzięki naszej śródmiejskiej inicjatywie informacja o szczepieniach dotrze do szerszej liczby rodziców i opiekunów, dzięki czemu szczepieniami zostanie objęta większa liczba dzieci - dodaje Magdalena Wojciechowska zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Śródmieście