Gloksynia

Nie kupujmy, jeśli ma miękkie, żółknące liście i mało płatków. Podpowiadamy, jak o nią dbać.

Wiosną gloksynia potrzebuje dużo wody. Spryskujmy ją lub umieśćmy w skrzynce z wilgotnym torfem, pamiętając, by liście nie pozostawały mokre
Wiosną gloksynia potrzebuje dużo wody. Spryskujmy ją lub umieśćmy w skrzynce z wilgotnym torfem, pamiętając, by liście nie pozostawały mokre123RF/PICSEL

To roślina pokojowa, więc najlepiej czuje się w temperaturach 20-22°C i wysokiej wilgotności. Jeśli gloksynia ma miękkie łodygi i obwisłe liście - kwiat ma za mało wilgoci, albo stoi w przeciągu. Jeśli temperatura spadnie poniżej 15°C, przestanie rosnąć.

Mniej słońca. Jeśli pojawią się żółte lub zwisające liście, trzeba znaleźć jej nowe miejsce, bo w dotychczasowym jest zbyt jasno. Może to być oznaką niedożywienia.

Karmimy ją raz na tydzień w okresie kwitnienia. Nawóz powinien zawierać potas.

O tej porze roku gloksynia potrzebuje jeszcze dużo wody. Spryskujmy ją lub umieśćmy w skrzynce z wilgotnym torfem, pamiętając, by liście nie pozostawały mokre. Podlewanie ograniczmy od września. Jeśli kwiaty lub liście zaczną gnić, pozwólmy ziemi przeschnąć, a później zmniejszmy podlewanie.

Choroby. Deformacje liści świadczą o tym, że pojawiły się mszyce i przędziorki. Niestety, trzeba sięgnąć po dostępne w sklepach środki chemiczne. Brunatne pierścienie na liściach wskazują na chorobę wirusową. Wtedy roślinę trzeba wyrzucić.

Pędy z bulw wsadzamy do doniczek z ziemią i zostawiamy pod folią do czasu ukorzenienia.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas