Jak Brytyjczycy przeżywają śmierć królowej Elżbiety II? "Wykupują pamiątki z jej podobizną"
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. Mimo że sędziwy wiek królowej oraz dopływające zewsząd sygnały o pogarszającym się stanie zdrowia mogły być sygnałem świadczącym o zbliżającym się odejściu monarchini, to informacja o jej śmierci nadal była zaskoczeniem dla wielu Brytyjczyków. Mało kto z obecnie żyjących pamięta przecież czasy przed panowaniem królowej Elżbiety II. Jak więc z tą stratą poradzili sobie Brytyjczycy? Rozmawiamy z Ulą — Polką mieszkającą w Wielkiej Brytanii przeszło 20 lat oraz jej córką - Emilią.
Żałoba narodowa w praktyce - Brytyjczycy o śmierci królowej
Na zdjęciach spod pałacu Buckingham widzimy tłumy, które zaczęły się tam pojawiać jeszcze przed śmiercią królowej Elżbiety II. Brytyjczycy (i nie tylko) zebrali się pod pałacem królowej z czystej chęci pożegnania monarchini. Ula wyznaje, że nawet starsze osoby, z którymi rozmawiała, wyjechały rano, by dotrzeć pod pałac i złożyć kwiaty ku pamięci królowej.
Czy świat się zmieni po jej śmierci? Jak będzie wyglądała Wielka Brytania po odejściu najdłużej panującej monarchini? - Tak jak przed - wyznaje rozmówczyni. - wiadomo jednak, że nikt nie będzie w stanie jej zastąpić - dodaje.
Nie zmienia to jednak faktu, że Brytyjczycy, szczególnie ci starsi, opłakują królową. Jeżdżą pod pałac składać kwiaty, wystawiają flagi w oknach, robią, co mogą, by ją upamiętnić.
- W szkole, na drugi dzień po śmierci królowej, zorganizowano apel. Nauczyciele powiedzieli, że królowa Elżbieta zmarła. Krótko opowiedzieli również o historii jej życia, a później rozeszliśmy się do klas - o uroczystości szkolnej związanej ze śmiercią królowej opowiada Emilia, uczennica klasy ósmej w Wielkiej Brytanii.
Na dzień pogrzebu królowej Elżbiety - w poniedziałek 19 września, władze państwowe Wielkiej Brytanii ogłosiły dzień wolny od szkoły i pracy.
"Na stronach internetowych, nie tylko tych rządowych, pojawiły się zdjęcia królowej z informacją o jej śmierci. Głównym tematem w telewizji jest śmierć królowej Elżbiety i jej następstwa, aż przestałam włączać telewizor" - dodaje Ula.
- Na przystankach, autostradach, ulicach, witrynach sklepowych, wszędzie, gdzie się tylko da, pojawiają się billboardy ze zdjęciem królowej Elżbiety II i datą jej urodzenia oraz śmierci - przyznaje rozmówczyni.
"Wykupują pamiątki z podobizną królowej. Filiżanki, talerzyki, kubki - wszystko"
W ciągu 70. lat panowania królowej Elżbiety II jej wizerunek pojawił się na miliardach monet, banknotów, znaczków pocztowych i wielu innych oficjalnych oraz nieoficjalnych przedmiotach. Wzmianki o niej były elementem przysiąg, modlitw, a nawet hymnu. W tym ostatnim zostanie zmieniony fragment: "Boże błogosław królową" na "Boże błogosław króla". Jej śmierć jest więc początkiem procesu zmian — jej wizerunek zniknie z flag, znaczków pocztowych, a nawet modlitw.
Bank Anglii uspokoił, że pieniądze z wizerunkiem królowej pozostaną w obiegu, ale "kolejne oświadczenie dotyczące istniejących banknotów zostanie ogłoszone po zakończeniu okresu żałoby". Wizerunek królowej Elżbiety był niezwykle charakterystyczny, dlatego pojawiał się również na wielu pamiątkach. Teraz, podczas żałoby, Brytyjczycy mają wykupować te przedmioty z jej wizerunkiem. "Wykupują pamiątki z podobizną królowej. Filiżanki, talerzyki, kubki - wszystko" - przyznaje Ula.
Zobacz również: To była jedyna wizyta Elżbiety II w Polsce. Wzruszające zdjęcia
Wszystko wskazuje również na to, że Brytyjczycy tłumnie wybiorą się na pogrzeb królowej. Trudno nie przyznać, że śmierć głowy państwa panującej przez 70 lat, jest ważnym wydarzeniem dla jej poddanych, którzy mniej lub bardziej byli przygotowani na tę sytuację.
Zobacz również: Królowa Elżbieta II i książę Filip - 73 lata trudnej miłości