Jak dobrze wyjść na zdjęciu?
Cudowny zachód słońca, lazurowa woda, zabytek i ty. Wszystko na zdjęciu jest piękne, z wyjątkiem... ciebie. Jak się ustawić do zdjęcia, aby nie trzeba było usuwać z niego swojej postaci?
Dostępność aparatów cyfrowych spowodowała, że bardzo chętnie pstrykamy zdjęcia. Rzadko jednak bywamy zadowolone z naszego wyglądu.
Dobre światło
Jeśli fotografujesz krajobrazy, najlepsze światło jest po południu. Powinno ono padać na wybrany obiekt z przodu lub z boku. Światło z tyłu spowoduje, że wydobędziesz tylko kontury, a znikną detale.
Gdy ty jesteś fotografowana, zadbaj, aby światło nie świeciło ci prosto w twarz, bo będziesz mrużyć oczy. Najkorzystniej twarz wygląda rano lub tuż przed zachodem słońca. W mocnym słońcu poproś o włączenie... lampy błyskowej.
Gdzie stanąć?
Unikaj stawania pośrodku kadru. Poproś, by fotograf „przesunął” cię w dolny róg. Sprawdź, co wyłania się za twoimi plecami. Linie poziome (np. horyzont) nie powinny wypadać na twojej twarzy. Nie pozwól na fotografowanie, gdy leżysz płasko. Wystarczy, że uniesiesz się lekko na łokciu, a nie będziesz bezkształtną masą.
Jaka poza?
Odchyl się lekko do tyłu, stań pod kątem do fotografa i wypnij biodro do przodu. Lekko odwróć lub zegnij głowę. Trzymaj ramiona delikatnie oddalone od ciała (tak, aby prześwitywało tło). Zwróć uwagę, aby aparat znajdował się na wysokości Twoich oczu lub wyżej. Zdjęcie "z dołu" spowoduje, że będziesz miała drugą brodę. Natomiast ręce trzymane przy głowie eksponują talię, musi więc być jak u osy.
Jaki makijaż?
Do zdjęcia wyjątkowo możesz użyć ciemniejszego podkładu. Dobrze przypudruj twarz i nanieś róż. Podkreśl usta i oczy, ale zrezygnuj z mocno błyszczących preparatów. Nadmiar kolorów nie jest wskazany.
JOG
Tele tydzień 28/2011