Jak się pozbyć natręta
W stosunku do nachalnego adoratora musisz być asertywna i niezwykle ostrożna. Nie daj się zwieść!
Zachowaj dystans. Z natrętem nie wchodź w żadne interakcje, on tylko na to czeka. Nie odpowiadaj na wiadomości, nie odbieraj telefonu. Uprzedź najbliższych o potencjalnym zagrożeniu, poproś sąsiadów, by mieli oko na twoje mieszkanie, gdy ciebie w nim nie ma. Pamiętaj, że każda twoja reakcja może podsycać jego determinację.
W bezpośredniej konfrontacji zachowaj spokój. Bądź asertywna: oznajmij mu, że nie życzysz sobie tej znajomości, ale nigdy nie groź mu. Unikaj kontaktu wzrokowego, nigdy nie kokietuj.
Nie martw się, działaj. Wiadomości od natręta ktoś bliski powinien przeanalizować (czy np. nie ma w nich pogróżek), by w razie potrzeby przekazać je policji. Stalkerzy wysyłają kłamliwe informacje do przełożonych i rodziny, zdarzają się pogróżki i głuche telefony w nocy. Jeśli coś takiego wydarzy się tobie, nie czekaj, tylko szukaj pomocy i wsparcia, także na policji.
Co na to prawo? Stalking i cyberstalking jako pojęcia prawne są w polskim prawie bardzo młode. Na szczęście prawodawstwo coraz lepiej chroni ofiary. Obecne narzędzia do zapobiegania tego typu przestępstwom nadal się rozwijają. Stosowane kary to m.in. zadośćuczynienie, kara grzywny, kara nagany lub wyrok sądowy.