Katarzyna Grochola w nowej roli. Kobiety będą jej wdzięczne

​Katarzyna Grochola od lat podejmuje temat przemocy wobec kobiet w swojej pracy twórczej. Wielokrotnie w wywiadach opowiadała o własnych doświadczeniach z przemocą i o tym, jak zakończyła toksyczną relację. Pisarka i scenarzystka poprowadzi nowy program dokumentalny na Crime+Investigation Polsat, w którym rozmawia z kobietami, które doświadczyły przemocy i wyrwały się z koszmaru.

Katarzyna Grochola jest gospodarzem programu "Niewidzialne: Stop przemocy". Produkcja jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy
Katarzyna Grochola jest gospodarzem programu "Niewidzialne: Stop przemocy". Produkcja jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywyPiotr AndrzejczakMWMedia

Co 40 sekund jakaś kobieta w Polsce doświadcza przemocy. Atak najczęściej przychodzi ze strony kogoś, kogo dobrze znają, a formy przemocy przybierają różne formy: fizyczną, seksualną, psychiczną czy ekonomiczną. Cztery bohaterki, którym udało się wyrwać z koszmaru i skorzystały z pomocy Centrum Praw Kobiet, opowiedziały swoje historie w wyjątkowym programie dokumentalnym "Niewidzialne: Stop Przemocy", którego premierowe odcinki będą pokazywane w Crime+Investigation w piątki o 22:00.

Ich opowieści wysłuchała prowadząca program pisarka Katarzyna Grochola, która w swoim dorobku literackim i scenariuszowym wielokrotnie zajmowała się tematem przemocy domowej. Grochola pomaga swoim rozmówczyniom otworzyć się i ukazać prawdę o tym, co je spotkało. To często niewidzialny, ukryty w czterech ścianach domu i trwający wiele lat problem, do którego kobiety się boją lub wstydzą przyznać.

- Przez całe życie słucham cudzych historii. W programie "Niewidzialne: stop przemocy" miałam okazję spotkać się z odważnymi kobietami, które zdecydowały się mówić pełnym głosem w trosce o innych - "uważaj", "nie daj się nabrać", "reaguj wcześniej niż ja". Moje rozmówczynie przekonują inne kobiety, że mogą sobie poradzić i że nie muszą się bać. To niezwykły przekaz. Jeśli ktokolwiek zdecyduje się powiedzieć dość, to odwaga tych kobiet nie pójdzie na marne - komentuje Katarzyna Grochola.

Katarzyna Grochola to jedna z najważniejszych postaci polskiej literatury współczesnej, a jej książki sprzedano do tej pory w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy. Twórczość Grocholi opowiada przede wszystkim o relacjach międzyludzkich, ze szczególną troską o sytuację kobiet. Kwestii przemocy wobec kobiet poświęciła powieść "Trzepot skrzydeł" - to historia Hanki, której życie pozornie układa się szczęśliwie - ma męża, pracę i własny dom.

Jednak, gdy drzwi się zamykają, zaczyna się koszmar. Przedstawiając na kartach książki różne oblicza przemocy domowej, Katarzyna Grochola udowadnia, że los kobiet nie jest jej obojętny.

Międzynarodowa produkcja

Produkcja serii dokumentalnej "Niewidzialne: Stop przemocy" jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy A+E Networks i telewizji Crime+Investigation. Akcja wystartowała 25 listopada 2019 roku w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet i potrwa do końca 2020 roku. Oficjalnym partnerem kampanii w Polsce jest Centrum Praw Kobiet, największa polska organizacja wspierająca kobiety, które doświadczyły przemocy.

Każdy odcinek programu poświęcony został innej kobiecie.  Rozmowy z Nimi zostały uzupełnione  o wypowiedzi ekspertek z Centrum Praw Kobiet, które na co dzień niosą ofiarom pomoc psychologiczną, prawną i zawodową. Program "Niewidzialne: Stop przemocy" na Crime+Investigation pokazuje, jak można wyrwać się z koszmaru, jeśli sami doświadczamy przemocy i co robić, gdy widzimy coś niepokojącego. Ofiary nigdy nie są winne, a ich prawdziwe historie ukazują skalę problemu przemocy wobec kobiet w Polsce.

- Przemoc wobec kobiet niestety wciąż jest zjawiskiem powszechnym. Wiele kobiet żyje w przemocowych związkach i rodzinach, z których - z wielu przyczyn - trudno jest im się wyrwać. Kluczowe jest zdanie sobie sprawy z faktu, że ktoś stosuje wobec mnie przemoc oraz przełamanie wewnętrznego wstydu, jakim obarczone może być to doświadczenie. Naszą misją jest uświadamianie kobietom, że nie muszą żyć w przemocowych relacjach. Chcemy, aby wiedziały, że ze swoim problemem nie są same i że mają się dokąd zwrócić po pomoc. Jesteśmy bardzo wdzięczne naszym klientkom, które zdecydowały się na wzięcie udziału w programie "Niewidzialne: Stop przemocy" na antenie Crime+Investigation. Ufamy, że ich odwaga, aby opowiedzieć swoje dramatyczne historie, pomoże innym kobietom odnaleźć w sobie siłę do zrobienia pierwszego kroku ku wyzwoleniu się z przemocy - mówi Urszula Nowakowska, założycielka i prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas