Kryzys wieku średniego

Czujesz, że życie ci ucieka, a ty nie spełniłaś marzeń? To objaw kryzysu wieku średniego. Przy odrobinie wysiłku pokonasz go, a nawet przekujesz w sukces.

Nie uciekaj przed zmianami. Zaakceptuj własne pragnienia – to klucz do życia pełną piersią.
Nie uciekaj przed zmianami. Zaakceptuj własne pragnienia – to klucz do życia pełną piersią.123RF/PICSEL

Mówi się, że kryzys wieku średniego to najsmutniejsza dekada życia. Niestety, rozpoczyna się ona coraz wcześniej. Jak pokazują badania, ponad 20 procent kobiet i mężczyzn w wieku od 35 do 44 lat przyznaje, że często odczuwa samotność, a podobny odsetek twierdzi, że napięte relacje w pracy i w domu ich przygnębiają.

Kryzys dotyczy przede wszystkim tych z nas, którzy sporo już przeżyli, wiele doświadczyli i zdają sobie z tego sprawę. Wiedzą też, że wciąż drzemie w nich potencjał, którego nie chcieliby zmarnować. Jak mądrze wykorzystać ten niełatwy czas?

Przede wszystkim pamiętaj, że to moment rozwojowy. Jeśli coś w nas ma się zmienić i ułożyć, to najpierw potrzebny jest proces dezintegracji, który na początku zawsze boli. Kiedy wydaje nam się, że wszystko się rozlatuje i traci sens, tak naprawdę pojawia się przestrzeń na zmianę i późniejsze szczęśliwe życie we własnym tempie. Pomyśl, jakie zmiany chciałabyś wprowadzić w swoim życiu, zanim wkroczysz w jego drugą połowę. Nie musisz być całkowicie zadowolona ze swojej dotychczasowej egzystencji. Pogódź się z błędami, które kiedyś popełniłaś i wyciągnij z nich wnioski na przyszłość.

W tym okresie mogą pojawiać się silne pragnienia, które tłumiłaś w okresie młodości. Dotąd kontrolowałaś te pożądania, ale - ponieważ konieczność panowania nad nimi była narzucona z zewnątrz - zaczynasz się przeciw niej buntować. Kiedy zewnętrzna forma kontroli słabnie, zaczynamy eksperymentować. Jeśli te pragnienia dotyczą np. romansu z młodszym mężczyzną, a zależy ci na utrzymaniu małżeństwa, szczerze porozmawiaj o tym z partnerem.

Pierwsze oznaki kryzysu

Złość i rozdrażnienie - łatwo wpadasz w gniew, denerwujesz się, jesteś wybuchowa i szybko tracisz cierpliwość.

Przygnębienie - w czasie kryzysu masz wrażenie, że to uczucie stale ci towarzyszy.

Wypalenie zawodowe - pojawia się niechęć do wykonywania codziennych obowiązków, a praca z każdym dniem staje się coraz bardziej nużąca i męcząca.

Poczucie nudy i monotonii w związku - zaczynasz obwiniać partnera za to, że wasza relacja straciła na jakości, wkradła się do niej rutyna, która odbiera ci satysfakcję i radość życia.

Nie zaniedbuj partnera

W czasie kryzysu możesz być rozdrażniona i nieświadomie sprawiać przykrość swojej drugiej połówce. Rozmowa czyni cuda. Przy każdej okazji przypominaj ukochanej osobie, jak wiele was łączy, jak wiele pięknych chwil przeżyliście i jak bardzo was one do siebie zbliżyły. Kup sobie seksowną bieliznę i postaraj się urozmaicić wasze życie erotyczne. To zmniejszy twój apetyt na nowe doznania z innym mężczyzną, ale także pozwoli ci się poczuć atrakcyjnie i młodo.

SHOW 2/2017

Lidia Kalita o kolekcji "Chemistry"Styl.pl
Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas