Leć bez obaw!
Boisz się latać samolotem? Źle się w nim czujesz? Nie jesteś odosobniona! Wiele osób ma takie obawy. Jak sobie pomóc, aby lot minął bez problemu?
Zamiast sięgać po alkohol, który dla wielu podróżnych bywa sposobem na stres, lepiej zadbaj o wygodny, niekrępujący ruchów strój. Dobrze jest też podróżować w towarzystwie, bliska osoba obok zawsze jest dużym wsparciem.
Oj, jak okropnie trzęsie
Turbulencje są nieprzyjemne, ale nie jest to zjawisko, którego należy się obawiać. Powstają wówczas, gdy ruch mas powietrza ulega nagłemu zakłóceniu. Samoloty starają się omijać miejsca ich występowania, ale nie zawsze się to udaje.
Aby nie wpaść w panikę, gdy samolotem zacznie trząść, najbezpieczniej jest siedzieć z zapiętymi pasami. Dlatego staraj się podczas lotu jak najrzadziej spacerować po pokładzie.
Jeżeli jest to możliwe, wybierz miejsce przy oknie nad skrzydłem. Tutaj turbulencje są najmniej odczuwalne.
Gdy bolą uszy
Szczególnie podatne na ból ucha są osoby z zaburzeniami układu oddechowego. Ból jest najbardziej dokuczliwy podczas lądowania samolotu. Aby go złagodzić, wystarczy co jakiś czas ziewać lub przełykać ślinę.
Skuteczną metodą jest także próba wydmuchania powietrza z płuc przez nos z jednoczesnym jego zatkaniem.
Pomocne w wyrównaniu ciśnienia może okazać się żucie gumy. Natomiast, gdy masz zapalenie uszu, nosa lub zatok, powinnaś przed wylotem zasięgnąć opinii lekarza i upewnić się, czy lot nie pogorszy stanu twojego zdrowia.
Coś mi niedobrze
Choroba lokomocyjna najczęściej pojawia się w momencie, gdy maszyna odrywa się od ziemi, a my tracimy z oczu horyzont. Aby uniknąć nudności, nie należy podróżować o pustym żołądku. Obfity posiłek również nie jest wskazany.
Warto też bezpośrednio przed lotem powstrzymać się od picia mocnej kawy czy herbaty, alkoholu, a także od palenia. Można natomiast zażyć witaminę B1, która złagodzi zaburzenia układu równowagi.
konsultacja: Piotr Woś, eSky
Tele tydzień 17/2011