Magia romansu - czyli 10 powodów dlaczego warto czytać książki o miłości
Niewiele kobiet przyznaje się do czytania romansów. Oficjalnie chętniej nazywają je powieściami obyczajowymi lub literaturą dla kobiet. A jednak ten gatunek literacki ma się bardzo dobrze.
Wydawnictwo Harlequin, od ponad dwudziestu lat znane przede wszystkim z książek o miłości, wydaje w Polsce około 2 milionów książek rocznie. Poniżej podajemy 10 powodów, dla których warto takie książki czytać.
1. Przyciąganie przez czytanie
Czytanie romantycznych książek może sprawić, że prawdziwa miłość pojawi się w naszym życiu na zasadzie przyciągania. Psychologowie oraz filozofowie podkreślają moc wizualizacji i pozytywnego myślenia. Radzą, że jeśli chcemy, aby coś dobrego nas spotkało, musimy często o tym myśleć i stale to sobie wyobrażać, jakby to coś już się wydarzyło. Czytanie miłosnych historii to bardzo dobry sposób na oddawanie się takim samospełniającym marzeniom o związku.
2. Odpręż się i uśmiechnij
Mówi się, że romanse to literatura typowo rozrywkowa. I co w tym złego? Jaki jest lepszy sposób na relaks po długim, stresującym dniu niż lekka i przyjemna książka, która zamiast dodatkowych fundować dodatkowe napięcia, zapewnia nam świetną zabawę i dobre zakończenie? Dzięki czytaniu pozytywnych opowieści jesteśmy zrelaksowane i częściej się uśmiechamy, przez co stajemy się bardziej atrakcyjne.
3. Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka
Pod takim hasłem zorganizowano kampanię społeczną promującą czytanie wśród Polaków. Statystki są niepokojące: coraz mniej osób czyta jakiekolwiek książki. W czasach, kiedy telewizja i krótkie medialne newsy wypierają literaturę, czytanie stało się sexy. Oczytana kobieta to prawdziwa gratka: robi wrażenie, jest błyskotliwą partnerką w rozmowie i nie sposób się z nią nudzić.
4. Więcej romantyzmu
Romanse, nawet te przesłodzone i przerysowane, inspirują i pozwalają wnieść więcej romantyzmu i pasji do naszych związków. W codziennej bieganinie przestajemy się starać i zapominamy o detalach, które mogłyby sprawić, że początkowa faza zakochania potrwa dłużej. Zamiast narzekać na brak romantyzmu u partnera, wyjdźmy z inicjatywą. Kolacja przy świecach, randka poza domem, może weekend w Paryżu? Wystarczy odrobina fantazji, żeby wskrzesić dawny żar.
5. Pięćdziesiąt twarzy miłości
Romanse pozwalają nam zupełnie legalnie realizować nasze fantazje, nawet te najodważniejsze lub najbardziej skrywane. Czytając, możemy w wyobraźni grać wiele ról i jednocześnie mieć różnych intrygujących partnerów. Romans z milionerem, szefem, policjantem lub lekarzem? Na kartach książek wszystko jest możliwe.
6. Książki uczą
Ta stara, szkolna prawda jest wciąż prawda. Czytając powieści, zwłaszcza obyczajowe, poznajemy różne życiowe scenariusze, uczymy się jak tworzyć lepsze relacje z ludźmi i jakich unikać błędów. W czasach, kiedy coraz więcej czasu spędzamy w pracy, na portalach społecznościowych i w galeriach handlowych, książki przypominają nam o tym, co jest w życiu naprawdę ważne: miłość, przyjaźń, rodzina.
7. Wyjść z kropki
Czytanie rozwija kreatywność i podsuwa pomysły, które możemy przenieść do własnego życia. Losy bohaterów i podejmowane przez nich decyzje mogą nam podsunąć rozwiązania, które inaczej być może nie przyszłyby nam do głowy. Na przykład w sprawie miłości. Może warto dać komuś drugą szansę? A może tuż obok jest ktoś, na kogo warto zwrócić uwagę?
8. Po co mi ten facet?
Jeśli jesteśmy akurat na etapie, kiedy nie mamy ochoty angażować się w związek, czytanie również przyjdzie nam z pomocą. Książka jest lepsza niż facet: czuła, cierpliwa, niezawodna. Oferuje wiele ciekawych pomysłów, jak spędzić wolny czas. Nie ma humorów, nie wymaga obsługi. Zawsze wierna, zawsze pod ręką.
9. Gdy się nie ma, co się lubi...
Jednym w głównych powodów, dla których sięgamy po książki, jest taki, że czytanie umożliwia pokonywanie wszelkich ograniczeń, które nas krępują. Opowieści z happy endem rekompensują nam to, czego brakuje nam w rzeczywistości: idealny związek, wspaniałe podróże, luksusowe życie. Nawet jeśli mamy świadomość, że niektóre rzeczy są poza naszym zasięgiem, to pozytywny nastrój, który towarzyszy nam w trakcie czytania, dodaje nam wiary, że życie jest dobre i ostatecznie nam też wszystko się ułoży. A wiara potrafi zdziałać cuda.
10. Między nami przyjaciółkami
Literatura dla kobiet to kobieca grupa wsparcia. Książki pisane przez kobiety dla innych kobiet pozwalają na dzielenie się doświadczeniami, uczenie się na cudzych błędach oraz wspólne przeżywanie smutków i radości . Inspirują do działania i pozytywnej przemiany. Nawet jeśli nie mamy w pobliżu bliskiej przyjaciółki, kobieca literatura daje nam siłę i mnóstwo dobrej energii. A może same zaczniemy pisać?