Reklama

Nigdy nie zakładaj tego swojemu psu. Nie rób tego zwłaszcza latem i wiosną

Kaganiec jest jednym z narzędzi, które zapewniają bezpieczeństwu psu, który go nosi albo otoczeniu. Jednak nie wszystkie kagańce są dobre dla psów. W szczególności jeden model może okazać się bardzo niebezpieczny, zwłaszcza wiosną oraz latem.

Kiedy pies powinien nosić kaganiec?

Psy niekiedy muszą nosić kaganiec. Powodów może być kilka - pies zjada podczas spaceru rzeczy, których nie powinien, co może zagrażać jego zdrowiu, bezpieczeństwu lub nawet życiu. Oczywiście, można, a nawet trzeba starać się oduczyć psa zjadania napotkanego jedzenia lub śmieci, ale niekiedy nauka ta jest długa i żmudna, dlatego kaganiec w procesie nauki czasem musi się pojawić. 

 Psy wykazujące zachowania agresywne w określonych sytuacjach także powinny nosić kaganiec - wykazywanie agresji w stosunku do innych zwierząt lub ludzi jest powodem, dla którego wiele osób także decyduje się na użycie tego narzędzia. 

Niekiedy zakładanie kagańca psu regulowane jest przez przepisy. Pies w transporcie zbiorowym, niekiedy w poszczególnych sklepach powinien mieć założony kaganiec. Jego brak może grozić nawet mandatem. 

Reklama

Wielu, bo ponad połowa, użytkowników kagańców dla psów korzysta z nich jako z narzędzia w potencjalnie stresujących dla psa sytuacjach, takich jak wizyty u weterynarza lub u fryzjera, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno psu, jak i człowiekowi. 

O ile jest to dobry pomysł, to jednak niektóre rodzaje kagańców mogą działać na zdecydowaną niekorzyść psa. 

Uważaj na ten rodzaj kagańca. Jego założenie może skończyć się źle dla psa

Wybierając kaganiec dla psa, należy mieć świadomość potencjalnych zagrożeń związanych z niektórymi rodzajami kagańców. W szczególności kagańce dla psów wykonane z materiału, tak zwane kagańce weterynaryjne, które choć popularne, stwarzają znaczne ryzyko dla dobrego samopoczucia psa. 

Taki rodzaj kagańca jak sama nazwa wskazuje, powinien być wykorzystywany w bardzo ściśle określonych sytuacjach i o jego użyciu powinien decydować lekarz weterynarii. W innych sytuacjach niesie to za sobą spore niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia psa. 

Zobacz też: Dlaczego pies wyje? Lepiej zwróć na to uwagę

Materiałowy kaganiec, który szczelnie owija pysk zwierzęcia, nie pozwala na otwarcie go i wentylację. Psy ziajają, by wentylować organizm i nie doprowadzić do przegrzania go. 

Pies poza niewielkim procentem powierzchni skóry na opuszkach łap, nie poci się, a ten proces zastępuje właśnie sapanie przez otwarty pysk i wywieszenie języka. Założenie psu kagańca weterynaryjnego absolutnie uniemożliwia to naturalne i ważne dla zdrowia psa zachowanie

Może to prowadzić do poważnych trudności w oddychaniu. Długotrwałe używanie kagańca materiałowego w ciepłe dni również spowoduje przegrzanie, co może zagrażać życiu psów, ponieważ regulują one temperaturę ciała za pomocą dyszenia.

Zakładanie kagańca materiałowego uniemożliwia także psu picie. Odwodnienie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym udaru cieplnego, który może być śmiertelny. Ważne jest, aby priorytetowo potraktować komfort i dobre samopoczucie psa, wybierając kaganiec umożliwiający picie wody.

Przeczytaj też: Poczujesz ten zapach od swojego psa? Lepiej sprawdź jego uszy

Kagańce materiałowe, jeśli nie są odpowiednio dopasowane lub wyściełane, mogą powodować otarcia i podrażnienia skóry. Dodatkowo wszystkie wymienione powyżej wady wzmagają często w psie poczucie niepewności, stresu i dyskomfortu. Dlatego decydując się na kaganiec, warto wybrać dla psa tzw. kaganiec fizjologiczny, w którym zwierzę ma możliwość picia, otwierania pyska i ziajania.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: pies
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy