Oszczędzanie bez wyrzeczeń

Specjaliści od budżetu domowego twierdzą, że każdy może odłożyć choćby niewielką część zarobków. Trzeba tylko nauczyć się wydawać świadomie.

Wyznacz też sobie cel oszczędzania, bo to bardziej dopinguje
Wyznacz też sobie cel oszczędzania, bo to bardziej dopinguje© Panthermedia

Oczywiście zaoszczędzisz kupując tanio. Ale trudno przecież biegać po całym mieście w poszukiwaniu potrzebnych produktów w najlepszej cenie. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na zestawienia wydatków. Dzięki temu zorientujesz się, co kupujesz najczęściej i będziesz mogła szukać tych produktów za najniższą cenę. Sprawdźmy sklepy w najbliższej okolicy i wybierzmy najtańszy.

2. Kupuj bez dzieci

Nie zabieraj do sklepu dzieci. Zawsze namówią nas na coś, co nie jest niezbędne. Taniej będzie, gdy zostawimy maluchy na czas zakupów np. w punkcie zabaw w centrum handlowym. Ale starsze dzieci warto zabierać ze sobą i uczyć zasad rozsądnego kupowania.

3. Jedz w domu

Nawet w tanim barze obiad czy kolacja będą droższe niż posiłek przygotowany w domu. W weekendy możesz przyrządzać dania na zapas i zamrażać je. W internecie znajdziesz mnóstwo łatwych przepisów, z których możesz skorzystać. Takie jedzenie jest nie tylko tańsze, ale i zdrowsze.

4. Zmień 4 kółka na 2

Wiosna sprzyja oszczędnościom. Połącz przyjemne z pożytecznym i, gdy to możliwe, przesiadaj się z samochodu na rower. Jeśli do pracy masz nie dalej niż kilka kilometrów, na dwóch kółkach pokonasz tę trasę szybciej niż autem, bo nie utkniesz w korkach. Będziesz też się cieszyć nie tylko zaoszczędzonymi na paliwie pieniędzmi, ale i lepszym zdrowiem.

5. Odkładaj zaoszczędzone

Bo tylko wtedy dostrzeżesz sens oszczędzania. Jeśli uda ci się kupić coś taniej, np. na wyprzedaży, różnicę wrzuć do skarbonki. Nie wydawaj jej na bieżące potrzeby. Na skarbonkę przeznacz np. szczelnie oklejone pudełko. Tak, aby trudno było wyjąć z niego pieniądze. Wyznacz też sobie cel oszczędzania, bo to bardziej dopinguje.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas