Petunia choruje
Czego unikać i co trzeba robić, żeby roślina nie zmarniała?
Za dużo wody
Jeśli petunia nie ma zbyt wielu kwiatów, sprawdźmy, czy odprowadzanie wody jest dobre. Zbyt wilgotna ziemia daje bujny wzrost liści kosztem mniejszego kwitnienia, a z czasem roślina pada ofiarą grzybów.
Za wysokie pH
Petunia z gleby o pH wyższym niż 6,5 nie jest w stanie pobrać żelaza. Bledną jej liście a ona zapada na chlorozę. Dla jej zdrowia utrzymujmy lekko kwaśny odczyn ziemi.
Wirusy
Podczas rozmnażania z sadzonek możemy zarazić petunię wirusem mozaiki ogórka, wirusem mozaiki tytoniu czy wirusem ziemniaka. Sadzonki kupujmy tylko u zaufanych hodowców. O wiele rzadziej na atak wirusów są narażone rośliny wzrastające z nasion. Ale je również kupujmy ze sprawdzonego źródła.
Mszyce
Zwłaszcza na balkonie nasze petunie są wystawione na zakusy tych owadów. Wędrują one ochoczo od sąsiadów, przynoszą je również ptaki. Jedyne co możemy zrobić, to obserwować nasze rośliny. Gdy pojawią się żarłoczni goście, użyjmy preparatu mszycobójczego.
Ślimaki
Także one mają apetyt na petunie, tyle że te, które pielęgnujemy w ogrodzie. Obserwujmy, czy się pojawiają i natrętów wynieśmy jak najdalej od działki.
Rewia 22/2014