Rasy psów, które wszyscy teraz chcą mieć. Ludzie kupują je bez opamiętania
Trend kupowania konkretnej rasy psa wciąż jest obecny wśród osób, które są opiekunami psów lub właśnie zamierzają nimi zostać. Moda na przestrzeni lat ulega zmianom, także ta dotycząca psów. Ale o ile niektóre trendy w innych obszarach mogą być pozytywne lub przynajmniej neutralne, tak ta, panująca wśród ludzi na posiadanie konkretnych zwierząt może już być odbierana jako niekorzystna z wielu powodów.
Spis treści:
Dalmatyńczyk, owczarek niemiecki czy bernardyn. Skąd wzięła się moda na te rasy?
Były już Yorkshire terrier, dalmatyńczyki, owczarki niemieckie, czy maltańczyki. Wiele ras psów przechodziło swój wielki czas wśród potencjalnych właścicieli. Skąd bierze się moda na daną rasę psa? Najczęściej drogi są dwie - kultura zawierająca w sobie takie segmenty jak film, czy serial, oraz show-biznes z wpływowymi celebrytami.
Zobacz również:
Wyliczać w ten sposób można długo, a każdy z tych trendów, kiedyś tracił na sile. Choć rasy te są dalej popularne, to miejsce najpopularniejszych już należy do innych psów.
Które z nich są teraz w modzie i dlaczego należy zastanowić się dogłębnie, czy aby na pewno jesteśmy gotowi na takiego psa? Idąc za obowiązującą modą, możemy w zetknięciu z daną rasą być mocno zaskoczeni, a nasze oczekiwania rozminą się z rzeczywistością.
Zobacz też: Dlaczego pies wyje? Lepiej zwróć na to uwagę
Król posłuszeństwa i groźny towarzysz. Owczarek belgijski
Jedną z najpopularniejszych obecnie ras jest owczarek belgijski. Psy te powstały w 1891 roku za sprawą profesora Adolfa Reula z Belgijskiej Szkoły Nauk Weterynaryjnych. Rozpoczął on proces selekcjonowania i wytyczył on 4 linie hodowlane tej rasy:
Groenendael, zwany owczarkiem belgijskim albo belgijskim psem pasterskim i odmiana ta charakteryzuje się długą, czarną sierścią, tervueren, czyli owczarek długowłosy, który ma odmianę długowłosą płową i szarą, laekenois - owczarek szorstkowłosy, a jego sierść to odmiana szorstkowłosa płowa, oraz malinois, obecnie najpopularniejsza odmiana tej rasy, który charakteryzuje się sierścią o odmianie krótkowłosej, płowej.
Współcześnie owczarki belgijskie są użytkowane jako psy obronne pracujące w policji i armii, a także jako psy stróżujące. Ich popularność zaczęła rosnąć wraz z rozwojem mediów społecznościowych i trendu szkolenia psów K9.
Przeczytaj też: Poczujesz ten zapach od swojego psa? Lepiej sprawdź jego uszy
Odbiorców treści z owczarkami belgijskimi może urzekać ich zdeterminowanie, chęć do pracy, brak lęku oraz precyzja wykonywania dużej ilości poleceń, wydawanych przez opiekunów.
Wraz z rosnącą popularnością tej rasy zaczęto więcej informować o rysie rasy, bo okazuje się, że owczarki belgijskie wymagają ogromu pracy ze strony przewodnika. Rasa ta uchodzi za dość trudną przez swoją silną potrzebę ruchu, oraz instynkty wpisane we wzorzec rasy, dlatego nie jest polecana początkującym hodowcom. Są to psy bystre, inteligentne i bardzo czujne, skore do współpracy.
Gdy odpowiednio nie wykorzysta się ich potencjału, mogą pojawić się problemy pod postacią reaktywności, agresji oraz pod postacią obrony zasobów.
Piękna praca psa pokazana na nagraniach służb specjalnych, w których psy te są często szkolone i od czego zaczęła się ich popularność, nie przychodzi sama. Niekiedy opiekunowie nieświadomi ogromu pracy, jaki należy włożyć w wychowanie tego psa, zderzają się z trudnym charakterem tej rasy.
Border collie. Niezwykle inteligentny pasterz
Drugą rasą, która na przestrzeni ostatnich lat zyskała na popularności, jest border collie. To jedna z ras psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich.
Ich popularność także zaczęła się od mediów społecznościowych, gdzie często psy też były pokazywane przy pracy ze stadem owiec, albo podczas zawodów agility (sport dla psów i ich opiekunów, w którym pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami, musi pokonać specjalny tor przeszkód - przyp. red.).
Popularność ta przeniosła się także na filmy i seriale, gdzie psie role często grają właśnie psy tej rasy. Zaczęły być przedstawiane jako najinteligentniejsze psy na świecie, co paradoksalnie niekorzystnie wpłynęło na ich sytuację hodowlaną.
Niektórzy niedoświadczeni opiekunowie liczyli na inteligencję tej rasy i nie podołali, podobnie jak w przypadku owczarka belgijskiego, wymaganiom wynikającym z rasy.
W życiu z border collie może przerosnąć opiekuna zapotrzebowanie tego psa na pracę, zwłaszcza w kontekście zaganiania owiec. Pies pasterski wykazuje olbrzymią potrzebę i chęć do pracy oraz do solidnej dawki aktywności. Jak podaje "Miniencyklopedia. Psy" z 1994 roku, by zagonić rozproszone w górskim terenie owce, pies przebiega niejednokrotnie 65-80 km.
Patrząc na liczbę oddawanych psów rasy border collie, coraz więcej mówi się o kupowaniu tych psów z zamysłem o pracy w terenie, o pracy w ratownictwie, lub z myślą o karierze sportowej.
Przekleństwem tej rasy jest także wygląd. Piękne psy o wyjątkowej sierści i ciekawym umaszczeniu, jak chociażby umaszczenie merle lub mottled, wzmaga zainteresowanie border collie.
Przeczytaj też: Dlaczego psie łapy pachną popcornem? Lepiej zwróć na to uwagę
Niestety, niejednokrotnie kupowane pod kątem mody i pięknego wyglądu, tracą swój pierwotny dom, bo poprzez zaniedbanie ich sporych wymagań, w efekcie pojawiały się takie problemy jak agresja, fiksacja, reaktywność, czy lęk separacyjny.