Sensacyjne odkrycie w Strefie Gazy. Rolnik natrafił na mozaikę sprzed setek lat
Palestyński rolnik, zaskoczony tym, że drzewa w jego sadzie nagle przestały rosnąć, postanowił na własną rękę odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Podczas przekopywania niewielkiego obszaru natrafił na archeologiczną sensację. Mężczyzna odkrył mozaikę pochodzącą z czasów cesarstwa bizantyjskiego.
Salman al-Nabahin, palestyński rolnik, około pół roku temu zasadził w swoim sadzie oliwnym, znajdującym się na terenie obozu dla uchodźców Muchajjam al-Burajdż w Strefie Gazy, nowe drzewka. Rośliny nie ukorzeniły się jednak odpowiednio, przez co zaczęły usychać.
Zaskoczony rolnik postanowił nie dać za wygraną. Wraz z synem zabrał się do pracy. Przekopując teren w poszukiwaniu rozwiązania zagadki usychających drzew uderzył siekierą w coś twardego i solidnego. Kiedy mężczyźni zaczęli stopniowo usuwać ziemię, natknęli się na sensacyjny artefakt.
Sensacyjne odkrycie w Strefie Gazy. Mozaika sprzed setek lat na terenie sadu
Początkowo Salman al-Nabahin oraz jego syn nie mieli pojęcia o tym, jak niesamowitego znaleziska dokonali. W poszukiwaniu odpowiedzi postanowili prześledzić internet. To tam dowiedzieli się, że na terenie ich sadu znajduje się bogato zdobiona mozaika z czasów bizantyjskich.
Postrzegam to jako skarb, droższy niż skarb. To nie jest osobiste, należy do każdego Palestyńczyka
Bogato zdobiona mozaika podłogowa przedstawia ptaki i inne zwierzęta, a także sceny z codziennego życia Bizantyjczyków. Jak donosi "The Guardian" do tej pory odkryto przynajmniej 17 różnych obrazów.
Trwają badania. "Czekamy na poznanie jego kolejnych sekretów"
Obecnie sensacyjne znalezisko bada międzynarodowy zespół ekspertów powołany na wniosek ministerstwa turystyki i zabytków Autonomii Palestyńskiej.
Odkrycie archeologiczne jest wciąż na wczesnym etapie i czekamy, aby poznać więcej tajemnic i wartości cywilizacyjnych. Krajowe zespoły badawcze współpracują z międzynarodowymi ekspertami i naukowcami z Francuskiej Szkoły Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie
Specjaliści nazywają sensacyjne odkrycie jednym z "najpiękniejszych mozaikowych podłóg odkrytych w Gazie, zarówno pod względem jakości przedstawienia graficznego, jak i złożoności geometrii". Archeolodzy przypuszczają, iż mozaika mogła być częścią podłogi kościoła lub prywatnej willi. Niezbędne są jednak dalsze badania.
Tereny współczesnej Strefy Gazy są dziś niezwykle bogate w zabytki. Przez wieki stanowiły bowiem ważne miejsce handlu. Ostatnie lata obfitowały w sensacyjne znaleziska, jednak brak funduszy i profesjonalistów na miejscu sprawia, iż władze palestyńskiej enklawy proszą o pomoc międzynarodowe zespoły ekspertów.