Reklama

Sensacyjne odkrycie w Strefie Gazy. Rolnik natrafił na mozaikę sprzed setek lat

Palestyński rolnik, zaskoczony tym, że drzewa w jego sadzie nagle przestały rosnąć, postanowił na własną rękę odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Podczas przekopywania niewielkiego obszaru natrafił na archeologiczną sensację. Mężczyzna odkrył mozaikę pochodzącą z czasów cesarstwa bizantyjskiego.

Salman al-Nabahin, palestyński rolnik, około pół roku temu zasadził w swoim sadzie oliwnym, znajdującym się na terenie obozu dla uchodźców Muchajjam al-Burajdż w Strefie Gazy, nowe drzewka. Rośliny nie ukorzeniły się jednak odpowiednio, przez co zaczęły usychać.

Zaskoczony rolnik postanowił nie dać za wygraną. Wraz z synem zabrał się do pracy. Przekopując teren w poszukiwaniu rozwiązania zagadki usychających drzew uderzył siekierą w coś twardego i solidnego. Kiedy mężczyźni zaczęli stopniowo usuwać ziemię, natknęli się na sensacyjny artefakt.

Zobacz również: Pod Bydgoszczą odkryto grób młodej wampirzycy! Archeolodzy są zachwyceni

Reklama

Sensacyjne odkrycie w Strefie Gazy. Mozaika sprzed setek lat na terenie sadu

Początkowo Salman al-Nabahin oraz jego syn nie mieli pojęcia o tym, jak niesamowitego znaleziska dokonali. W poszukiwaniu odpowiedzi postanowili prześledzić internet. To tam dowiedzieli się, że na terenie ich sadu znajduje się bogato zdobiona mozaika z czasów bizantyjskich.

Bogato zdobiona mozaika podłogowa przedstawia ptaki i inne zwierzęta, a także sceny z codziennego życia Bizantyjczyków. Jak donosi "The Guardian" do tej pory odkryto przynajmniej 17 różnych obrazów.

Zobacz również: Tajemnicze odkrycie na plebanii. Natrafiono na nie podczas remontu

Trwają badania. "Czekamy na poznanie jego kolejnych sekretów"

Obecnie sensacyjne znalezisko bada międzynarodowy zespół ekspertów powołany na wniosek ministerstwa turystyki i zabytków Autonomii Palestyńskiej.

Specjaliści nazywają sensacyjne odkrycie jednym z "najpiękniejszych mozaikowych podłóg odkrytych w Gazie, zarówno pod względem jakości przedstawienia graficznego, jak i złożoności geometrii". Archeolodzy przypuszczają, iż mozaika mogła być częścią podłogi kościoła lub prywatnej willi. Niezbędne są jednak dalsze badania.

Tereny współczesnej Strefy Gazy są dziś niezwykle bogate w zabytki. Przez wieki stanowiły bowiem ważne miejsce handlu. Ostatnie lata obfitowały w sensacyjne znaleziska, jednak brak funduszy i profesjonalistów na miejscu sprawia, iż władze palestyńskiej enklawy proszą o pomoc międzynarodowe zespoły ekspertów.

Zobacz również: Sensacyjne odkrycie w Izraelu. "Jest wyjątkowe i absolutnie zdumiewające"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odkrycie archeologiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama