Supermarkety i biurowce zmienią się w mieszkania? Czy ten pomysł już gdzieś zadziałał?

Rząd niedawno ogłosił rozpoczęcie prac nad ustawą, która miałaby ułatwić przekształcanie budynków biurowych i supermarketów w budynki mieszkalne. Czy ten pomysł to realna szansa na poprawę sytuacji na rynku mieszkań? Jak podobne rozwiązania sprawdziły się za granicą?

Podczas pandemii tradycyjne biurowce opustoszały
Podczas pandemii tradycyjne biurowce opustoszały123RF/PICSEL

  • Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w sierpniu 2022 roku zapowiedział rozpoczęcie prac na ustawą, która pozwalałaby zamienić lokale komercyjne na mieszkalne.
  • W myśl ustawy właściciele budynków handlowych i biurowych nie musieliby występować o pozwolenia na przeobrażenia ich w lokale mieszkalne.
  • Jak podkreślają specjaliści, takie rozwiązanie niekoniecznie okaże się efektywne, gdyż często przebudowa bywa bardziej skomplikowana i kosztowniejsza niż tworzenie budynku od podstaw.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w sierpniu 2022 roku zapowiedział rozpoczęcie prac nad kolejnym pomysłem rządu PiS, mającym przynajmniej częściowo rozwiązać palący problem zbyt małej liczby mieszkań na polskim rynku nieruchomości. W połowie miesiąca ukazał się projekt tej ustawy.

W teorii ma ona wykorzystać ogromne zmiany, jakie zaszły w ostatnich dwóch latach w sposobie naszej pracy. Wiele osób pracuje zdalnie i na takim trybie zamierza pozostać. Z tego też powodu wiele budynków biurowych wyludniło się. Jako że teraz stoją puste, być może opłacalnym pomysłem byłoby przebudowanie ich tak, by mogły spełniać funkcję bloków mieszkalnych. To samo dotyczy ogromnych hal supermarketów.

Ustawa, wedle zamysłu twórców, miałaby anulować konieczności dokonania zgłoszenia przebudowy lub uzyskania pozwolenia na budowę, a także włączyć kolejne tereny do specustawy mieszkaniowej.

Waldemar Buda ogłosił rozpoczęcie prac nad projektem nowej ustawy
Waldemar Buda ogłosił rozpoczęcie prac nad projektem nowej ustawyAdam ChelstowskiAgencja FORUM

W USA wygląda to nieźle

Pierwsze w Stanach Zjednoczonych kryte centrum handlowe zostało zbudowane w 1828 roku w Rhode Island. Jednak złote czasy dla Arcade Providence dawno minęły, a piękny neoklasycystyczny budynek miał zostać wyburzony. Firma Northeast Collaborative Architects postanowiła do tego nie dopuścić i jeszcze w 2013 roku, kosztem 7 milionów dolarów, przekształciła ogromny gmach w budynek mieszkalno-usługowy. Znajduje się tutaj 48 niewielkich kawalerek z pełnym wyposażeniem. Na parterze zaś działają restauracje, a także wspólna pralnia i przechowalnia rowerów.

Nie zawsze opłacalne

Przebudowa Arcade Providence była zasadna z wielu względów, przede wszystkim, by zachować przepiękny, zabytkowy budynek i nadać mu drugie życie. Takie sytuacje nie zawsze mają jednak miejsce i często okazuje się, że przekształcenie biur lub sklepowych hal na mieszkania jest trudne do przeprowadzenia i kosztowne.

"Dużo prościej i szybciej jest projektować architektowi i branżystom na pustej działce, niż działać na już istniejącej substancji. Przekształcanie powierzchni handlowej czy biurowej w mieszkaniową jest znacznie bardziej skomplikowane" - mówił rzeczoznawca budowlany Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Mariusz Okuń w rozmowie z Oko.press.

Niemniej na polskim rynku już możemy znaleźć przykład takiego "recyklingu" budynków. Mowa o budynku Sky Garden - dawnej siedzibie Telewizji Polskiej w Szczecinie, wybudowanej w latach 70. Jest on aktualnie przekształcany na apartamentowiec.

W ustawie proponowanej przez resort ministra Budy znajduje się także zapis umożliwiający realizację inwestycji mieszkaniowych na terenach do tego nieprzeznaczonych, jeśli "są lub mogą być zlokalizowane obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m², na których są zlokalizowane budynki biurowe", a więc w uproszczeniu grunty o przeznaczeniu usługowym.

"Liczymy, że dzięki naszej regulacji szybko powstanie kilka tysięcy mieszkań" - mówi o projekcie minister Waldemar Buda.

Dziecko zaczyna chodzić. Jak zabezpieczyć mieszkanie?Interia.tv
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas