Reklama

Twój pies drapie się w ten sposób? Lepiej tego nie ignoruj

Czy twój pies nagle zaczął się częściej drapać? Drapie się po całym ciele, czy tylko po jakimś jego fragmencie? Jeżeli widzisz takie oznaki zmiany zachowania u swojego psa lepiej ich nie lekceważ. Drapanie może być objawem kilku chorób.

Drapanie u psa nie zawsze oznacza chorobę

Mogłoby się wydawać, że drapanie u psa nie powinno nas niepokoić. Owszem, każdy niekiedy się drapie i nie ma to chorobowego podłoża zarówno u ludzi, jak i u psów. Jednak zintensyfikowane drapanie już powinno nas zastanowić i sprawić, że lepiej przyjrzymy się swojemu psu, by znaleźć przyczynę jego zachowania. 

 Okazuje się, że drapanie się u psa może mieć kilka przyczyn i należy odpowiednio ustalić podłoże świądu u psa, by wdrożyć leczenie w nie celujące. 

Możemy zauważyć intensywniejsze drapanie się psa, gdy ten zmienia okrywę sierści w okresach linienia albo gdy coś miejscowo podrażni jego skórę, np. ugryzienie owada lub kontakt z substancją chemiczną. 

Reklama

To sytuacje, które można łatwo zauważyć. Zazwyczaj mechanicznemu podrażnieniu wywołanemu stycznością z określoną substancją, czy po ukąszeniu, towarzyszy czerwony odczyn na skórze, pojawienie się bąbla i opuchlizny, a objawy te znikają po kilku dniach. 

Co jednak, gdy objawy nie są jednoznaczne, a okres drapania wydłuża się? Gdzie należy szukać innej przyczyny takiego zachowania psa, by jak najszybciej pomóc zwierzęciu?

Alergia u psa a świąd

Alergie pokarmowe, wziewne, kontaktowe, czy infekcyjne dotyczą nie tylko ludzi, ale i psów. Często możemy spotkać się z jednym rodzajem alergii u naszych zwierząt - z alergią pokarmową. Niekiedy jeden składnik karmy, którą spożywa nasz pies, może być alergenem wywołującym między innymi świąd skóry. 

Najczęściej elementami uczulającymi w karmach dla zwierząt są: substancje konserwujące, barwniki spożywcze, białka odzwierzęce (np. białka drobiu) lub dodatki zbożowe. 

Przy tego typu alergii prócz świądu skóry może pojawić się u psa bolesność brzucha, wymioty, biegunka. Gdy nawet choć jeden z symptomów pojawi się w dłuższej perspektywie czasu u psa, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, a gdy mamy podejrzenia występowania alergii pokarmowej u psa, możemy podjąć współpracę z zoodietetykiem, który zaleci odpowiednią karmę lub sposób żywienia, eliminujący alergen. 

Spójrz na skórę psa. Może to pasożyty?

Oczywiście przy dłuższym czasie drapania się psa, należy kontrolować stan skóry zwierzęcia. Niekiedy występuje tylko zaczerwienienie, ale niekiedy możemy zobaczyć inne zmiany, jak łuszczenie się skóry, czy drobne ranki. 

Inną przyczyną takiego zachowania zwierzęcia może być pojawienie się pasożytów bytujących na skórze psa. Ektopasożyty, czyli pasożyty zewnętrzne powodują świąd skóry, a zaliczamy do nich pchły, nużeńce i świerzbowce.

Tego objawu nigdy nie należy lekceważyć i jak najszybciej wdrożyć leczenie wskazane przez lekarza weterynarii w celu eliminacji pasożytów. 

Infekcje bakteryjne i grzybicze oraz... stres

Świąd skóry u psa może pojawić się w ramach infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Takie infekcje pojawiają się w okresie osłabionego systemu immunologicznego psa, np. po przebytej chorobie, czy też w okresie nasilonego, długotrwałego stresu. 

Rozwojowi grzybic sprzyja duża ilość zwierząt w jednym miejscu. Psy ze schronisk są bardziej narażone na tego typu schorzenia, niż psy domowe. 

Jeżeli wykluczymy infekcje oraz alergie, możliwe, że pies drapie się z powodu samego stresu. Takie zachowanie może być somatycznym objawem występujących u psa napięć. Gdy wykluczymy pozostałe czynniki świądu, a powodem okaże się stres u psa, warto podjąć współpracę z zoopsychologiem oraz behawiorystą. 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: pies
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy