Wróżą z nich od lat. Karty skrywają w sobie wyjątkową tajemnicę
Według wielu mają w sobie wyjątkową moc, a w połączeniu z umiejętnością interpretacji, pokazują przyszłość konkretnego człowieka. Karty tarota, bo o nich mowa, mają swoje źródło w średniowiecznych Włoszech, a ich historia skrywa w sobie pewną tajemnicę. Czy zawsze były powiązane ze światem ezoteryki?
Spis treści:
Tarot do zabawy? Chyba nie do końca…
Karty tarota, czyli talia tajemnic i intryg, talia pozwalająca zajrzeć w przyszłość - od wieków urzeka ludzką wyobraźnię.
W latach trzydziestych XIV wieku karty tarota były używane w popularnej włoskiej grze zwanej "tarocchi". Kolorowe kartoniki, przedstawiające różne symboliczne sceny i postacie, służyły rozrywce.
Jednak w pewnym momencie... przestały. Jak do tego doszło? W 1441 roku Bonafacio Bembo - nadworny malarz rodów Viscontich i Sforzów - wykonał dla księcia Mediolanu talię Visconti Sforza z okazji ślubu z Biancą Marią Visconti. Jednak ich powstanie nie wzięło się znikąd. Wcześnie podobne dzieła były spotykane w starożytnych Chinach, pojawiały się w Persji i w Indiach. To zainspirowało Włocha do stworzenia wyjątkowej talii.
Choć długo tarot był traktowany jako zabawa, to jednak nie bez powodu znalazły się tam tak ważne symbole jak postać Śmierci, Diabła, Cesarza, Cesarzowej, czy Eremity.
Zobacz też: Magia prastarych symboli
W przeciwieństwie do standardowej talii kart do gry, talia tarota zawiera dużo obrazów, co czyniło ją idealną dla populacji niepiśmiennych i skłaniało do snucia rozmaitych interpretacji karcianych rozkładów.
W tarocie nic nie jest jasne, nawet Małe Arkana stają się bardziej ezoteryczne dzięki ilustracjom, które wydają się alegoryczne, chociaż na pierwszy rzut oka pozbawione są znaczenia.
W tych dziwacznych ilustracjach zaczęto więc doszukiwać się głębszego sensu, swego rodzaju tajemnicy. Bo co miał niby robić mało zabawny Diabeł, czy napawająca innych lękiem upadająca Wieża, czy też poważny, posępny wręcz Eremita w niewinnej talii kart do zabawy?
Jak tarot trafił do okultyzmu? Wszystko zaczęło mieć sens
Dla tych, którzy interesowali się okultyzmem, magią, ezoteryką, było od lat jasne, że tarot nie ma nic wspólnego z rozrywką.
Osoby świata okultystycznego szybko podzieliły sporą talię tarota na Wielkie i Małe Arkana. Podstawą tarota są właśnie Wielkie Arkana liczące 22 karty, czyli dokładnie tyle, ile jest liter w hebrajskim alfabecie. W tej zbieżności niektórzy widzą zaś związki z kabałą.
Każda z kart przedstawia ważne lekcje życia, tematy duchowe i archetypowe energie. Każda karta Arkanów Wielkich ma swoją własną, niepowtarzalną symbolikę i znaczenie, począwszy od podróży Błazna prowadzącej do nowych początków, aż po ukończenie i spełnienie Świata.
Oprócz Wielkich Arkanów talie Tarota zawierają także Małe Arkana, które składają się z czterech kolorów: Buław, Kielichów, Mieczy i Pentakli. Kolory te odpowiadają odpowiednio żywiołom ognia, wody, powietrza i ziemi. Karty Małych Arkanów skupiają się na sprawach codziennych, osobistych doświadczeniach oraz wyzwaniach i możliwościach, jakie napotykamy w naszym życiu.
Według ludzi magii tu nie mogło być przypadku. Francuski okultysta Jean-Baptiste Alliette, znany również jako Etteilla, opublikował pierwszy kompletny przewodnik po czytaniu kart tarota, który położył podwaliny pod wykorzystanie talii jako narzędzia rozwoju duchowego i osobistego.
Wtedy na talię tarota zaczęto patrzeć nieco inaczej, a ci, którzy chętnie bawili się tymi kartami, już tak ochoczo nie brali ich do swych dłoni.
Choć powróżę ci z kart. Sztuka nie taka łatwa
Czytanie tarota jest formą sztuki wymagającą połączenia wiedzy i intuicji. Każda karta tarota wchodzi w interakcję z innymi podczas danego rozkładu, tworząc narrację. Wykwalifikowani tarociści wykorzystują swoją wiedzę na temat symboliki kart, intuicji i umiejętności ich łączenia.
Rozkłady, czyli sposoby układania kart i odczytywanie ich położenia względem siebie, mogą analizować obecną sytuację osoby, która poprosiła o rozkład tarota lub stanowić próbę przepowiedzenia przyszłości.
Oprócz wróżenia karty tarota mogą służyć jako potężne narzędzie osobistego rozwoju i samopoznania. Poprzez proces odkrywania symboliki i znaczeń kart, jednostki mogą uzyskać wgląd we własne myśli, emocje i zachowania. Tarot może zapewnić wskazówki, afirmację i głębsze zrozumienie siebie, wspierając osobistą transformację i wzmocnienie.