Wyjątkowe odkrycie badaczy. Ujawnili ponad 30 starożytnych egipskich grobowców
Oprac.: Karolina Iwaniuk
W Egipcie trwają nieprzerwanie od lat prace archeologiczne. Tym razem do wyjątkowego odkrycia doszło na zachód od miasta Asuan. Tam archeolodzy odkryli ponad 30 grobowców, obejmujących pochówki rodzinne. Badane mumie same w sobie także zaskoczyły czymś badaczy.
Spis treści:
Archeologiczny sukces w Egipcie. Znalezisko otworzy nowe spojrzenie na historię starożytnego Egiptu?
W pobliżu miasta Asuan w południowym Egipcie odkryto dziesiątki grobowców rodzinnych zawierających mumie i rozmaite artefakty. Egipsko-włoska grupa archeologiczna podczas prac w pobliżu mauzoleum Agi Khana na zachód od Asuanu, odkryła 33 grobowce.
Oczekuje się, że grobowce, z których część nadal zawiera zmumifikowane szczątki i przedmioty nagrobne, zapewnią nowy wgląd w historię Aga Khan i choroby, które dotykały jego starożytnych mieszkańców.
"To odkrycie dodaje nową historię obszarowi Aga Khan" - powiedział dr Mohamed Ismail Khaled, Sekretarz Generalny Najwyższej Rady ds. Starożytności.
Co odkryto w grobowcach?
Znaleziska obejmują mumie prawdopodobnie rodzin pochowanych razem - trumny, kartonaż lub materiał papier-mache powstały z papirusu lub tkaniny pochodzącej z recyklingu, amfory, czyli naczynia gliniane ozdobione wzorami liści winorośli i artefakty, takie jak stoły ofiarne.
Archeolodzy dowiedzieli się o miejscu pochówku w 2015 roku po szeregu nielegalnych wykopalisk. Rząd poprosił lokalnych archeologów o zbadanie okolicy i wkrótce potem kopacze odkryli grobowce.
Jak wynika z przetłumaczonego oświadczenia egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności, analizy wykazały, że od 30% do 40% mumii w nowo odkrytych grobowcach należy do dzieci w wieku od 2 lat i noworodków.
"Prawdopodobnie jakaś infekcja zabiła rodzinę lub jedno zmarło po drugim" - powiedziała w rozmowie z Live Science Patrizia Piacentini, egiptolog i archeolog z Uniwersytetu w Mediolanie, która kieruje wspólną egipsko-włoską misją.
Zespół znalazł także dwie mumie, które początkowo uważano za należące do matki i syna, ale dokładne analizy wykazały później, że byli to bracia pochowani razem z rodzicami.
Szczegółowe badania przynoszą kolejne odpowiedzi
Aby dowiedzieć się więcej na temat przyczyn śmierci poszczególnych osób, zespół nawiązał współpracę z lekarzami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Asuanie, aby przeprowadzić analizy, takie jak zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową i analizę DNA.
Badania wykazały, że najczęstszymi przyczynami śmierci były anemia i choroby zakaźne i to bez względu na statut społeczny osoby.
Doktor Patrizia Piacentini, zauważyła także, że wstępne badania mumii wykazały, że niektóre z nich cierpiały nie tylko na choroby zakaźne, ale też na choroby kości, anemię, niedożywienie, choroby klatki piersiowej, gruźlicę i osteoporozę.
Stwierdzono, że niektórzy zmarli w podeszłym wieku z powodu ciężkiej choroby kości. Oczekuje się, że misja będzie kontynuować prace w tym miejscu, mając na celu lepsze poznanie starożytnych mieszkańców tego obszaru.
Przeczytaj też: W jaskini odnaleźli brakujący fragment artefaktu sprzed 35 tysięcy lat. Wprawił naukowców w konsternację