Reklama

Wyjątkowe odkrycie badaczy. Ujawnili ponad 30 starożytnych egipskich grobowców

W Egipcie trwają nieprzerwanie od lat prace archeologiczne. Tym razem do wyjątkowego odkrycia doszło na zachód od miasta Asuan. Tam archeolodzy odkryli ponad 30 grobowców, obejmujących pochówki rodzinne. Badane mumie same w sobie także zaskoczyły czymś badaczy.

Archeologiczny sukces w Egipcie. Znalezisko otworzy nowe spojrzenie na historię starożytnego Egiptu?

W pobliżu miasta Asuan w południowym Egipcie odkryto dziesiątki grobowców rodzinnych zawierających mumie i rozmaite artefakty. Egipsko-włoska grupa archeologiczna podczas prac w pobliżu mauzoleum Agi Khana na zachód od Asuanu, odkryła 33 grobowce.  

 Sukces archeologów ogłosiło egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Groby pochodzą z późnego okresu starożytnego Egiptu (664-332 p.n.e.), okresu ptolemejskiego, kiedy krajem rządziła greckojęzyczna dynastia oraz okresu rzymskiego. 

Oczekuje się, że grobowce, z których część nadal zawiera zmumifikowane szczątki i przedmioty nagrobne, zapewnią nowy wgląd w historię Aga Khan i choroby, które dotykały jego starożytnych mieszkańców. 

"To odkrycie dodaje nową historię obszarowi Aga Khan" - powiedział dr Mohamed Ismail Khaled, Sekretarz Generalny Najwyższej Rady ds. Starożytności.

Reklama

Co odkryto w grobowcach?

Znaleziska obejmują mumie prawdopodobnie rodzin pochowanych razem - trumny, kartonaż lub materiał papier-mache powstały z papirusu lub tkaniny pochodzącej z recyklingu, amfory, czyli naczynia gliniane ozdobione wzorami liści winorośli i artefakty, takie jak stoły ofiarne. 

Archeolodzy dowiedzieli się o miejscu pochówku w 2015 roku po szeregu nielegalnych wykopalisk. Rząd poprosił lokalnych archeologów o zbadanie okolicy i wkrótce potem kopacze odkryli grobowce.

Jak wynika z przetłumaczonego oświadczenia egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności, analizy wykazały, że od 30% do 40% mumii w nowo odkrytych grobowcach należy do dzieci w wieku od 2 lat i noworodków. 

"Prawdopodobnie jakaś infekcja zabiła rodzinę lub jedno zmarło po drugim" - powiedziała w rozmowie z Live Science Patrizia Piacentini, egiptolog i archeolog z Uniwersytetu w Mediolanie, która kieruje wspólną egipsko-włoską misją. 

Zespół znalazł także dwie mumie, które początkowo uważano za należące do matki i syna, ale dokładne analizy wykazały później, że byli to bracia pochowani razem z rodzicami.

Przeczytaj też: U wybrzeży Izraela odkryto statek sprzed 3,3 tys. lat. Niebywałe znalezisko

Szczegółowe badania przynoszą kolejne odpowiedzi

Aby dowiedzieć się więcej na temat przyczyn śmierci poszczególnych osób, zespół nawiązał współpracę z lekarzami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Asuanie, aby przeprowadzić analizy, takie jak zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową i analizę DNA. 

Badania wykazały, że najczęstszymi przyczynami śmierci były anemia i choroby zakaźne i to bez względu na statut społeczny osoby. 

Doktor Patrizia Piacentini, zauważyła także, że ​wstępne badania mumii wykazały, że niektóre z nich cierpiały nie tylko na choroby zakaźne, ale też na choroby kości, anemię, niedożywienie, choroby klatki piersiowej, gruźlicę i osteoporozę.

Stwierdzono, że niektórzy zmarli w podeszłym wieku z powodu ciężkiej choroby kości. Oczekuje się, że misja będzie kontynuować prace w tym miejscu, mając na celu lepsze poznanie starożytnych mieszkańców tego obszaru.

Przeczytaj też: W jaskini odnaleźli brakujący fragment artefaktu sprzed 35 tysięcy lat. Wprawił naukowców w konsternację

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: starożytny Egipt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy