Żyj kolorowo

Chromoterapia, zwana też koloroterapią, ma wielowiekową tradycję i należy do prastarych metod leczniczych.

Terapia kolorem inicjuje procesy naprawcze i obronne organizmu, może polegać np. na krótkim, kilkuminutowym naświetlaniu daną barwą.
Terapia kolorem inicjuje procesy naprawcze i obronne organizmu, może polegać np. na krótkim, kilkuminutowym naświetlaniu daną barwą.123RF/PICSEL

Wiadomo, że odpowiednie kolory pomogą pobudzić mózg, sprzyjają koncentracji, dodają energii, inne wyciszają, uspokajają, odprężają. Barwy wykorzystuje się jako terapie wspomagające leczenie wielu chorób. Naukowcy badają także wpływ barw na wydzielanie hormonów i nasz system nerwowy. Każdy kolor to nic innego jak fale o określonej częstotliwości. Odbieramy je wzrokiem, a mózg je przetwarza.

Terapia kolorem inicjuje procesy naprawcze i obronne organizmu, może polegać np. na krótkim, kilkuminutowym naświetlaniu daną barwą. Najprostszą formą koloroterapii jest otaczanie się odpowiednimi barwami na co dzień (kolory ścian, dodatków, mebli, ubrań).

Żółty

To kolor najczęściej wybierany przez mężczyzn. Na żółto maluje się ściany w szkołach i urzędach; kolor ten sprzyja koncentracji, pobudza szare komórki. Dobrze działa też na mięśnie.

Powinny otaczać się nim kobiety po 50. r.ż. - żółty łagodzi dolegliwości związane z menopauzą.

Czerwony

Tej barwy powinny unikać osoby porywcze, skłonne do agresji. Ale posłuży melancholikom i niskociśnieniowcom. Czerwienią warto się otaczać podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Czerwień uśmierzy ból kręgosłupa, złagodzi dolegliwości reumatyczne. Nieśmiałym doda odwagi, leniwym pobudzi ambicję.

Fioletowy

Sprzyja medytacji i skupieniu. Dobrze wpływa na system nerwowy, reguluje gospodarkę hormonalną, sprzyja zasypianiu. Powinny otaczać się nim osoby, które cierpią na bóle głowy, oraz ci, którym trudno rozstać się z jakimś nałogiem.

Fioletowy łagodzi przebieg chorób skórnych, pomaga w leczeniu blizn i cellulitu.

Zielony

Działa tonująco na zwaśnione strony, uspokaja. Ciemna zieleń pomaga osobom z nadciśnieniem, chorobami serca i schorzeniami oczu. Ma dobry wpływ na egoistów i narcyzów, uwrażliwiając ich na potrzeby innych.

Granatowy

Lepiej unikać tego koloru w chorobach płuc. Granatowy pomoże osobom wycieńczonym, narzekającym na przewlekłe zmęczenie. Kolor ten sprzyja koncentracji, zaleca się go w chorobach gardła i tarczycy. Niebieski kolor pomoże osobom cierpiącym na bezsenność i wrzody, błękit koi nerwy i wycisza.

Andrzej Seweryn i Katarzyna Kubacka-Seweryn o miłościStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas