4 sposoby na grilowanie podczas majówki
Już teraz przygotuj się do sezonu i zaopatrz się we wszystko, co będzie ci potrzebne. Dzięki temu bez problemu przyrządzisz potrawy na świeżym powietrzu.
Jeśli planujesz ogrodowe przyjęcia, skompletuj odpowiedni sprzęt, który ułatwi ci przygotowanie smacznych dań dla gości.
1. Grill
Najtańszy będzie węglowy, z blachy (od 30 zł) - nieduży, lekki, właściwie ruszt na stojaku. Okrągły jest wyposażony w przykrywkę (kosztuje od 50 zł). Potrawy nie wysuszają się w nim, nie palą, równo opiekają. Składany ma wielkość walizeczki (od 55 zł). Żeliwny (od 70 zł) działa nie tylko równomiernie, ale i długo trzyma ciepło. Gazowy nie dymi i można w nim regulować temperaturę (na butlę lub naboje gazowe kosztuje od 180 zł). Elektryczny przydaje się nie tylko na dworze, ale i w domu. Zamiast rusztu (od 100 zł) może mieć nieprzywieralną metalową lub kamienną powierzchnię (od 180 zł). W ogrodzie sprawdzi się murowany grill z kominem (od 420 zł) i kilkoma rusztami, na którym upieczesz wiele porcji naraz.
2. Akcesoria
Potrzebne ci są jednorazowe tacki aluminowe (3,60 zł/4 szt.), które zapobiegają ściekaniu tłuszczu i płynów z pieczonych produktów do paleniska. Folia aluminiowa chroni je też przed wysuszeniem, spaleniem i zachowuje ich wartości odżywcze. Konieczna jest również łopatka do przewracania produktów (od 8 zł) oraz szczypce (od 9 zł). Długi widelec (od 9 zł) przydaje się do przekładania warzyw i sera (ale nie używaj go do mięs i ryb, bo wyciekną z nich soki). Do ryb służą ruszty z kratką (od 18 zł), w których zamyka się po jednej lub po kilka sztuk. "Przytrzymane" można przewracać bez obawy. Wielbicielom szaszłyków pomogą szpikulce z przytrzymującą ramką (od 85 zł), która pozwala bezpiecznie i wygodnie umieścić szaszłyki mięsne lub warzywne nad paleniskiem.
3. Podpałki
Ułatwiają rozpalenie grilla. Jeśli są w płynnej formie (parafinowe, żelowe), wystarczy polać nimi brykiet albo węgiel i zapalić. Są też podpałki białe (kerozynowe, parafinowe), które wyciska się z opakowania jak tabletki (od 3 zł), albo ekologiczne - z chrustu, igliwia, płyty wiórowej (brązowe, szare).
4. Naczynia, sztućce
Z uwagi na środowisko, zamiast plastikowych, jednorazowych, korzystaj z wielorazowych. Albo z papieru, trzciny cukrowej (40 gr/szt.), liści palmowych (30 zł/25 szt.), otrąb (64 zł/100 szt.), drewna (18 zł/100 szt.), materiału biodegradowalnego PLA (14 zł/50 szt.).