Reklama

5 sposobów na plamy z owoców i warzyw

Tworzą na ubraniach trudne do usunięcia zabrudzenia. Staraj się je usunąć od razu.

1. Truskawki, maliny

Polewaj świeże plamy dużą ilością gorącej wody. Możesz je posypać solą i mocno trzeć. Usuwaj brudną, uzupełniaj czystą do skutku i wypłucz. Po kilku godzinach wypierz. Albo namocz tkaninę w roztworze z boraksu lub w ciepłej maślance, a potem upierz. W zaplamioną bawełnę wetrzyj zsiadłe mleko, zostaw na kilka godzin i wypierz.  Wypróbuj również gorące mleko, natłuszczanie, rozcieńczony amoniak, roztwór wody z chlorkiem (1:3), sok z cytryny, ocet, czysty alkohol albo gotowe odplamiacze.

2. Jagody, borówki

Namocz tkaninę przez kilka godzin w roztworze z kwasku cytrynowego i wody (opakowanie na  0,5 l), occie lub mleku. Potem włóż do pralki i pierz w 40°C. Spróbuj też namoczyć odzież  w roztworze octu (1:1) minimum przez godzinę lub oczyść watą nasączoną octem i zapierz. Len mocz przez pół godziny w kwaśnym lub ciepłym mleku i spłucz ciepłą wodą. Wełnianą spódnicę pocieraj sokiem z cytryny, a jedwabną koszulę spirytusem. Wypłucz w ciepłej wodzie.

Reklama

3. Śliwki

Zaplamione miejsce pocieraj połówką cytryny,  a potem wyciśnij z niej sok  i wetrzyj w poplamiony materiał. Albo jeszcze wilgotne zabrudzenia przelej wrzątkiem lub wymocz w mleku (najlepiej kwaśnym), namocz na noc w serwatce lub przemyj czystym alkoholem. Zaschnięte czyść kwaskiem cytrynowym, a potem wodą z alkoholem.
Zastarzałe przemyj wodą  z dodatkiem boraksu (łyżka  na 0,5 szklanki) i amoniakiem (2 łyżki na 0,5 szklanki), spłucz wodą z mydłem, a potem czystą.

4. Marchewki

Nowo powstałe zabrudzenia mocz w zimnej  wodzie i nacieraj zwykłym, szarym mydłem. Zostaw na 2-3 godziny i pierz w pralce. Jeżeli plama jest stara, spróbuj polać ją wodą utlenioną i zaprać w chłodnej wodzie z szarym mydłem.

5. Buraki

Świeże ślady przecieraj mokrą gąbką lub zostaw zabrudzoną tkaninę w zimnej wodzie na kilka godzin. Możesz też wcierać w zabrudzone miejsce nierozcieńczony detergent i go wypłukać. Albo nałóż na zaplamioną tkaninę biały, papierowy ręcznik lub serwetkę, które wchłoną większość soku. Następnie zbierz materiał tak, aby pod wodą znalazł się tylko zabrudzony fragment i spłukuj go zimną wodą, aż będzie przezroczysta. Potem rozłóż ubranie na ręczniku, nanieś płyn  lub proszek do prania, polej wrzątkiem (jeżeli można ją  prać w wysokiej temperaturze) i potrzyj ściereczką.

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama