6 sposobów, by ułatwić prasowanie
To najbardziej nielubiana domowa czynność. Tymczasem ze stertą upranych ubrań można się uporać szybko i bez nerwów. Wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami.
Łatwo prasuje się bawełniane koszulki, ale co począć z gniotącym się lnianym obrusem? Jak uniknąć wyświeceń od gorącego żelazka na delikatnych szyfonach?
Żelazko
Zanim je włączysz, nalej wody do zbiorniczka. Najlepiej, aby była to woda zdemineralizowana (kupisz w marketach ze sprzętem AGD), a nie kranówka. Nie zaczynaj prasowania, dopóki żelazko dobrze się nie nagrzeje. Jeśli będzie zbyt chłodne, zakamieniona woda ze zbiorniczka może skapnąć na ubranie i pozostawić na nim brązowe ślady.
Bez zagnieceń
Nie pognieciesz wyprasowanego już fragmentu ubrania, jeśli zachowasz prawidłową kolejność. Zacznij od falbanek i żabotów, o ile zdobią bluzkę. Następnie wyprasuj kołnierzyk, mankiety, rękawy i karczek. Na samym końcu przód i plecy. W przypadku spódnicy najpierw przeprasuj pasek w talii, potem listwy na dole, wreszcie pozostałą część materiału.
Aby nie uszkodzić guzików, a przy okazji stopy żelazka, zawsze prasuj tkaninę dookoła guzików, a nie po nich. Delikatne, lakierowane guziczki dodatkowo zabezpieczysz przed gorącą stopą żelazka, przykrywając je łyżeczką do herbaty.
Bez wyświeceń
Garnitury, marynarki i materiałowe spodnie wymagają innej techniki prasowania. Nie należy sunąć po nich żelazkiem (to spowoduje błyszczenie się tkaniny), tylko je przykładać i odrywać. Zmocz kawałek płótna w wodzie i dobrze wykręć. Połóż na tym fragmencie ubrania, który chcesz przeprasować. Rozgrzane żelazko przykładaj do płótna, aż odda wilgoć.
Trudne tkaniny
Sztruksowe ubrania prasuj po lewej stronie - przez wilgotną ściereczkę. Następnie odwróć na prawą i delikatnie przesunąć po materiale miękką szczoteczką. Podobnie prasuj wełniane sweterki - dzięki temu nie nabiorą połysku i nie naruszysz włókien.
Wygładzanie
Aby ułatwić sobie prasowanie grubego, lnianego obrusu i innych trudnych do wygładzania tkanin, skrop je przedtem wodą, a potem włóż na pół godziny do zamrażarki. Podczas prasowania będą intensywniej parować, co znacznie przyspieszy likwidowanie zagnieceń.
Kanty i plisy
Każdą zakładkę w plisowanej spódnicy zepnij biurowym spinaczem w miejscu, w którym się zaczyna, i u dołu ubrania. Prasuj je (każdą osobno) z góry na dół, starając się nie przejeżdżać żelazkiem po spinaczach. Aby zlikwidować kanty na spodniach, odwróć je na lewą stronę.
Miejsce zgięcia materiału natrzyj suchym mydłem, nakryj kawałkiem płótna i rozprasuj. Żeby utrwalić kant, przejedź po nim (po lewej stronie) mokrym mydłem, a następnie zaprasuj po prawej stronie - przez wilgotną ściereczkę.
Zobacz również: