Reklama

Reklama

7 niedrogich sposób na przyjęcie komunijne

Przygotujmy je w domu, a wydamy nawet o 1000 zł mniej niż w restauracji. Aby za bardzo się nie napracować, pomyślmy o cateringu.

1. Urządź w domu

Komunijne przyjęcie to nie wesele. Nie musimy wynajmować sali w restauracji i zapraszać wszystkich krewnych oraz przyjaciół. A 10-15 osób bez problemu ugościmy w domu i zaoszczędzimy nawet 50 proc. wydatków. Przyjęcie nie musi być wystawne. Zadbajmy jednak o eleganckie nakrycie stołu.

2. Ozdób sama

Stroiki z białych kwiatków, symbolizujących niewinność dziecka, możemy oczywiście zamówić w kwiaciarni za 10-12 zł. Ale, jeśli mamy trochę czasu, zróbmy je samodzielnie. Zapłacimy tylko za kwiaty i wstążeczki. Będzie nas to kosztować o 60 proc. mniej. Gdy talent bukieciarki jest nam obcy, połóżmy tylko różyczkę obok talerzy.

Reklama

3. Wynajmij kucharkę

W tym ważnym dniu rodzice powinni siedzieć z dzieckiem przy stole, a nie stać w kuchni. Warto więc wynająć kucharkę, która przygotuje potrawy i poda do stołu. Koszt takiej usługi za 15-16-osobowe przyjęcie nie powinien przekroczyć 500 zł. Kucharka zwykle przychodzi dwa dni wcześniej i przygotowuje wszystko na przyjęcie.

4. Zamów potrawy

Nie wszystkie dania na przyjęcie komunijne naszego dziecka musimy przygotować w domu. Sprawdźmy oferty firm cateringowych. W dużych miastach za menu wraz z obsługą zapłacimy około. 100 zł za osobę. W mniejszych wyniesie nas to o 20-30% taniej. Komunijne przyjęcie w restauracji kosztuje od 120 zł za osobę. Dodatkową korzyścią z cateringu jest to, że po uroczystości zostaje zwykle tyle jedzenia, że wystarcza jeszcze na 3-4 rodzinne posiłki. Oszczędzamy więc pieniądze i czas, który będzie potrzebny na codzienne chodzenie z dzieckiem do kościoła w czasie tak zwanego białego tygodnia.

5. Zapytaj w kościele

Zakup komunijnych strojów nie wiąże się obecnie z dużymi wydatkami. W większości parafii obowiązują bowiem alby, za które trzeba zapłacić ok. 100 zł. Do tego musimy dokupić dla dziewczynki wianek za 30-50 zł. Jeśli jednak nie stać nas i na to, zgłośmy się do katechetki i powiedzmy o swoim problemie. Rodzice dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię rok wcześniej, często oddają wianki i stroje do kościoła. Możemy więc dostać je za darmo.

6. Wypożycz naczynia

Jeśli planujemy przyjęcie w domu, musimy przygotować zastawę stołową. Brakujące naczynia możemy pożyczyć od rodziny. Ale także z wypożyczalni. Wtedy wszystko będzie np. białe czy w taki sam wzorek. Za porcelanę oraz sztućce zapłacimy około 0,02 zł za sztukę na dobę.

7. Poproś przyjaciół

Aby przed uroczystością nie spędzać zbyt dużo czasu w kuchni, wykorzystajmy kulinarne umiejętności naszych krewnych i przyjaciół. Poprośmy ich o pomoc. Na pewno ktoś, kto słynie z talentu do pieczenia pysznych ciast, nie odmówi nam przygotowania ich na taką okazję. Dostarczymy tylko potrzebne produkty do wypieków. Pamiętajmy również, aby podczas komunijnego przyjęcia powiedzieć zebranym, kto upiekł ten pyszny tort i czyim dziełem są kruche ciasteczka, które tak szybko znikają ze stołu.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy