7 sposobów oszczędzania na kosmetykach
Wydajemy na nie nawet 150 zł miesięcznie! Kupując rozważniej, możemy zaoszczędzić aż 50 proc. tej sumy.
1. Korzystaj z umiarem
Osoby, które dużo wydają na kosmetyki, zwykle ich nadużywają. Zamiast odmierzyć ilość płynu do kąpieli czy żelu pod prysznic, wlewają na oko. Tymczasem wystarczy odrobina, by dokładnie umyć całe ciało. Stosujmy się do zaleceń producenta, a zaoszczędzimy nawet 50 proc. wydatków.
2. Zużywaj do końca
Kosmetyki w tubkach rzadko wykorzystywane są w całości, bo trudno je wycisnąć. Nie wyrzucajmy opakowania po kremie do rąk lub paście do zębów dopóki nie wydobędziemy całej zawartości. Gdy nic już nie da się wycisnąć, przetnijmy tubkę i łyżeczką przełóżmy resztę do czystego słoiczka.
3. Zrób sama
Dobre, skuteczne kosmetyki zwykle są drogie. Zawierają bowiem cenne składniki, np. olej arganowy, masło shea. Nie musimy jednak przepłacać, aby je mieć. W sklepach zielarskich dostaniemy wszystkie komponenty za rozsądną cenę i możemy same przygotować krem lub balsam.
4. Postaw na naturę
Zamiast wydawać pieniądze na maseczki, nałóżmy na twarz papkę z jabłka i miodu. Mikstura nie tylko świetnie radzi sobie z suchością i łuszczeniem się naskórka, ale także ze zmarszczkami. Balsam do włosów zastąpmy żółtkiem z oliwą, a gotowy peeling cukrem lub fusami z kawy z olejem.
5. Kupuj przez internet
Kosmetyki w sklepach internetowych są nawet o 40 proc. tańsze niż w zwykłych. Obejrzyjmy produkt w drogerii, przetestujmy go na miejscu, a potem zamówmy przez internet. Wybierzmy sklep, który zapewnia darmową dostawę lub umożliwia osobisty odbiór. Wtedy nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Z takiej opcji warto korzystać zwłaszcza przy zakupie droższych produktów.
6. Spisz listę zakupów
Po kosmetyki, tak jak po artykuły spożywcze, najlepiej iść z listą. Zanim wybierzemy się do sklepu, przejrzyjmy zawartość szafek w łazience. Sprawdźmy, ile jeszcze jest kremu w słoiczku i balsamu do ciała. Nie kupujmy na zapas, bo nie zdążymy zużyć tych produktów. Ale gdy trafimy na korzystną obniżkę ceny mydła do rąk, szamponu albo żelu pod prysznic, weźmy więcej, bo mają długi termin ważności.
7. Weź próbkę
Nawet dokładna informacja o kosmetyku nie gwarantuje, że kupimy najlepszy dla naszej cery czy włosów. Warto więc w drogeriach i aptekach prosić o próbki. Szczególnie przy wyborze kosmetyku z wyższej półki. Próbka kremu lub perfum wystarczy na przetestowanie produktu i uniknięcie pomyłki.